| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Cum este să lucri la tipografie?

Este greu?

Ce înseamnă tipografie?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tipografia este o societate comerciala care are aparate speciale care tiparesc (printeaza la nivel foarte-foarte mare) adica face ziare, brosuri, carti, reviste, carti de vizita, cartonase cu preturi, samd.

Tiparnitele de la tipografie au cam acelasi rol care il are un printer de birou, doar ca la o scara imensa.

Depinde ce esti angajat sa faci, fiindca unele joburi sunt grele, ca cele de mecanici sau muncitori necalificati care au de carat si schimbat rolele mari de hartie, altii care sunt cu scoala si facultate, pot sta la birou si corecta textele samd

Uite aici cateva imagini dintr-o tipografie:
https://zcj.ro/images/db/1_3_227825_1643284517_01250_fav.jpg

https://www.onlineprinters.it/......essing.jpg

https://www.onlineprinters.it/......inting.png

https://colorgrammar.files.wordpress.com/......e-vsop.jpg

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Locul unde se tipăresc cărți, ziare, materiale de publicitate.
Pe vremuri era un mediu toxic, căci se culegeau manual litere de plumb. Acum, totul este automatizat. La ziare este muncă de noapte.

| nukeyly a răspuns:

Mediu toxic candva dar cu siguranta si acum vaporii de la vopsele sigur sunt in aer da nimeni nu-ti zice, tu nu-ti duci ceva geiger sa masori vapori si particule, da probabil ca in ani formezi ceva la plamani. Eu as da PAS.

Cosider ca fiecare job ar trebui analizat sa vezi ce riscuri de sanatate impune si daca merita sa fi doar un pion. Angajatorul de fel ascunde informatiile astea: gen sti azi lucri 12 ore in spatiu inchis pe langa piscina olimpica de acetona, masca o sa-ti dam saptamana urmatoare, daca dai dovada ca vrei sa muncesti la noi, da stai flex ca n-are nimic, [iti dam 2L de lapte la zi si bonuri de masa], la fel lucra si aia de la marcaje rutiere ca oile fara masca de vapori organici.

Pe vremuri unde lucram erau niste masini mari ce uscau haine noi, se tratau cu ceva solutie de fixare a culoriii, in aer era un miros specific subtil cu siguranta nu era ceva BIO musca bio bAzz, si o data la 6 luni tot angajatii erau testati de plamani cu siguranta cine pica testul era dat afara subtil.

| Nobody001 a răspuns:

Buna, in mare parte..nu este greu, tiparesti reviste, ziare, carti, si multe altele.