| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Este adevărat că mai demult cu ani în urmă Ucraina a fost Rusia? Dacă Ucraina nu ar fi existat eram vecini cu Rusia?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ucraina a fost in URSS. La 16 iulie 1990, noul parlament a adoptat Declarația Suveranității de Stat a Ucrainei.[47] Declarația stabilea principiile de autodeterminare a națiunii ucrainene, democrație, independență politică și economică, și prioritatea legii ucrainene pe teritoriul ucrainean în fața legii sovietice. Cu o lună în urmă, o declarație similară fusese adoptată de parlamentul RSFS Ruse. Aceasta a dus la o perioadă de confruntări între autoritățile sovietice centrale și cele republicane. În august 1991, liderii conservatori comuniști ai URSS au încercat un puci pentru înlăturarea de la putere a lui Gorbaciov și restaurarea puterii Partidului Comunist. După eșecul tentativei, la 24 august 1991, parlamentul ucrainean a adoptat Declarația de Independență, în care Ucraina era declarată stat democratic și independent.[48] Un referendum și primele alegeri prezidențiale au avut loc la 1 decembrie 1991. În acea zi, peste 92% din ucraineni și-au exprimat susținerea pentru independență și l-au ales pe președintele parlamentului, Leonid Kravciuk, ca președinte al țării. La întâlnirea de la Brest (Belarus), din 8 decembrie, și apoi la întâlnirea de la Alma Ata, din 21 decembrie, liderii Belarusului, Rusiei, și Ucrainei, au dizolvat, oficial, Uniunea Sovietică și au format Comunitatea Statelor Independente (CSI).[49]

| Violleta2022 a răspuns:

De ce esti la ora 2 noaptea pe internet, in loc sa dormi, ca crierul sa se odihneasca si sa asimileze materia pentru BAC, care vine foarte curand?

De ce pierzi timp pretios cu porcariile si internetul?
Chiar iti bati joc de cel mai important examen din viata ta?

| SamsungElectronics explică (pentru Violleta2022):

Eu nu m-am înscris la bacalaureat, și nu am să-l dau, merg la muncă în străinătate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Super!
In constructii sau munca la camp?

| timidu89 a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Nu te lua dupa Violeta ca nu e pe treaba ei. Daca e treaba ok nici sa nu mai te intorci in tara decat in vizita si vacanta. Nu inseamna ca daca faci scoala multa o sa iti gasesti job in tara bine platit. Ce rost are sa ai studii si sa muncesti pe camp sau in constructii in strainatate?

| SamsungElectronics explică (pentru Violleta2022):

Construcții Violleta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ucraina a fost parte a URSS.
URSS era condusa de Rusia (Moscova).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Republicilor_Sovietice_Socialiste

| Dismally a răspuns:

Nu, era doar parte din URSS.

| Brizbriz a răspuns:

Wow dude, bun venit pe pamant, aici avem o mica stiinta numita istorie, poate vrei sa cauti ce a fost aia URSS, cortina de fier si alte chestii mici rau, AL DRACU'
care s-au mai si terminat acum 30 de ani, deci, dpdv istoric, foarte recent

| oglindasultanului a răspuns:

Si ro a fost in acea uniune ruseasca.

| suntserios a răspuns (pentru oglindasultanului):

Unul care e praf si pulbere la istorie ii raspunde unuia care e praf si pulbere la istorie. Bun asa.

Pentru mica ta informatie, Romania nu a fost in URSS niciodata.

| alexandradlr a răspuns:

Da a aparținut Uniunii sovietice Ucraina și are terenuri le la Rusia, Romania, Polonia, și Slovacia. E un stat artificial totuși, dar are o independenta.

| DARLINGx a răspuns:

Da

| Andra4862 a răspuns:

Hey! Ucraina s-a format luând o parte din România, Polonia și rusia

| PRaPRa a răspuns:

Ucraina este Rusia originala.
Sunt acelasi popor, sange, etc
Citeste despre KievanRus