| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Eu stau fix lângă graniță cu Ucraina în județul Maramureș și astăzi dimineața la 4 și ceva s-au auzit sirele antiairere și m-au trezit dimineața din somn, că eu dorm cu geamul deschis că este foarte cald. Eu mă tot întreb. Sirenele astea antiaeriene sunt din cauza că le testează in caz că vor fi atacuri cu rachete și bombardamente și aici în zonă la graniță cu județul Maramureș? Sau sună din cauza războiului din Ucraina? Că de multe ori am auzit sirenele și ziua.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sirenele sunt de avertizare si pot fi auzite si la distante mari (chiar zeci de km), daca este liniste (asa cum este si in zona Maramursului, langa granita).
In Ucraina se pornesc sirenele pe intreg teritoriul tarii, chiar si in apropiere de granita, unde stai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu cred ca in stare de razboi le mai testeaza. Probabil ca suna pe bune, desi zona aia nu cred ca a fost pana acum atinsa de rachete si nici nu cred ca va fi in viitorul apropiat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Testarea se face programat, la inceputul fiecarei luni.
Unde am lucrat eu, testele se faceau in prima zi de miercuri a fiecarei luni, undeva la 10-11 dimineata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E razboi, le actioneaza cu rost, pentru ca in momentul in care au rachete de croaziera care vin in directia asta, nu stii exact unde vor lovi. Plus de asta, Ucraina mai are si ea diverse zone in care tine echipament/in care se antreneaza trupe, si doar nu sunt idioti sa stea cu ele la vedere/in locuri previzibile.

| Brizbriz a răspuns:

Antiaeriene = bombardament
ww2 a inceput sa fie idiot anti-civili, cand niste bombardiere naziste S-AU RATACIT, deci fara nici o intentie, ca nazisti imbecili ce erau, au bombardat Londra, iar asta i-a costat pe nazisti razboiul (google, it, imi e lene sa scriu doua pagini cu "de ce")

si la Ucrainieni la fel, poate niste bombardiere au ajuns prea aproape de zona unde au sunat alarmele

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Am căutat acum pe net, dar n-am găsit nimic despre un bombardament recent aproape de România.
Aparent se bombardează orașul Dnipro, dar e chiar în inima Ucrainei, pe malul Niprului, deci nu poate fi de la asta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În plus, miza războiului sunt regiunile Donețk și Lugansk iar în zona de graniță cu România nu se găsește niciun oraș care să merite efortul (mai puțin Cernăuți, dar din câte am auzit nu au existat distrugeri în zonă).