| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Știe careva, azi noapte la ora 12 am fost afară și pe cer am văzut 2 stele care mergeau și mai demult încă o stea care mergea și după a dispărut. Ce poate însemna asta? Navă spațială laughing)?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am văzut 2 stele care mergeau. Stelele nu merg.

| mihai69 a răspuns:

Sateliți.

| haileewatson a răspuns:

Stele cazatoare

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

N-ai auzit în viața ta de stele căzătoare?

| timidu89 a răspuns:

Supernove, de imi aduc bine aminte. Nu e ceva fenomen nemaintalnit. Eu am vazut ceva obiect intr-o noapte ca o sfera, cred ca a cazut pe pamant chestia aia.

| Brizbriz a răspuns (pentru timidu89):

"acum 15 minute | timidu89 a răspuns:
Supernove, de imi aduc bine aminte. "

moama ce tare esti, m-ai rupt
https://ro.wikipedia.org/wiki/Supernov%C4%83
supernova e (cred ca) cea mai mare explozie posibila in univers de dupa big bang, prin care o stea FOARTE MARE, elibereaza tot atata energie cat a consumat de-a lungul vietii de cateva miliarde de ani

daca vezi o supernova, NU MAI EXISTA SISTEMUL SOLAR, PUNCT

| VoidEternal a răspuns (pentru timidu89):

N-are nicio treabă. O supernova este explozia unei stele foarte mari (mai mare decât soarele nostru) ajunsa la batranete. Simplist explicat, nucleul rămâne fără hidrogen deci nu mai are combustibil pentru a face fuziune nucleara. Daca se întâmplă așa ceva în orizontul nostru observabil, tu vei vedea o stea super strălucitoare care se vede și ziua, zile sau chiar săptămâni la rând. Ce a văzut el a fost cu siguranță un satelit sau balon meteorologic care era într-o poziție ce reflectă lumina soarelui. Stelele căzătoare se vad mai degrabă ca o linie alba pe cer și dispar într-o secunda.

| VoidEternal a răspuns (pentru Brizbriz):

Eventual nu mai exista sistemul solar in care a fost steaua respectiva. Lumina poate sa ajungă și la noi fara sa se întâmple altceva. Acum multe sute de ani, o supernova a putut fi observată pe cer 2 săptămâni, zi și noapte.

| VoidEternal a răspuns (pentru Brizbriz):

Also, supernova nu e cea mai mare explozie, cele mai mari stele, supragigantele roșii, se pot transforma direct in gauri negre.

| Brizbriz a răspuns (pentru VoidEternal):

Daca devine direct gaura neagra nu mai explodeaza tongue