| Anania_Alexandru_Daniel_1989 a întrebat:

Buna,

Doresc sa construiesc o unitate si ma intereseaza sa stiu daca piesele se potrivesc; configuratia mi-a facut-o un prieten care se pricepe, dar altul mi-a zis ca placa video e prea mare pentru procesor si sa nu arda procesorul sau ceva...

-Placa video Gigabyte Radeon R9 290 OC WindForce 3X 4GB DDR5 512-bit
-Procesor Intel Core i5 4460 3. 2GHz box
-Placa de baza ASRock H97 PRO4
-Sursa Sirtec - High Power Element BRONZE II 600W

Astept o parere, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Anania_Alexandru_Daniel_1989 explică:

Te-ai aruncat la o placa video potenta. Mai bine faci acest wishlist public. Chiar daca nu intentionezi sa achizitionezi de la pc garage, fa-l public si spune ca vrei sa-l cumperi in 2 saptamani. Specifica la ce vrei sa-l folosesti, bugetul maxim si ce monitor ai.
* Eu am fx8350, se incinge foarte tare, fx papa mult curent si da caldura. Ramai pe Intel, e mai bine. Placile de baza pentru FX AMD, sunt uzate moral. N-au scos nimic nou. N-ai sa gasesti pe placile pentru fx slot PCI x16 3.0, pentru placa video.

3 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Pentru placa video aleasa ai nevoie de o carcasa mare si bine aerisita. Poate gasesti o alta placa de baza. In rest e bine.

| Anania_Alexandru_Daniel_1989 explică (pentru Anania_Alexandru_Daniel_1989):

Te-ai aruncat la o placa video potenta. Mai bine faci acest wishlist public. Chiar daca nu intentionezi sa achizitionezi de la pc garage, fa-l public si spune ca vrei sa-l cumperi in 2 saptamani. Specifica la ce vrei sa-l folosesti, bugetul maxim si ce monitor ai.
* Eu am fx8350, se incinge foarte tare, fx papa mult curent si da caldura. Ramai pe Intel, e mai bine. Placile de baza pentru FX AMD, sunt uzate moral. N-au scos nimic nou. N-ai sa gasesti pe placile pentru fx slot PCI x16 3.0, pentru placa video.

| Anania_Alexandru_Daniel_1989 explică:

Pai cineva de la ei mi-a facut configuratia, de la ei il cumpar, doar ca un vecin mi-a zis ca procesor ar fi prea mic si ca mai bine as merge pe un AMD FX8350 ( pe alt site mi-a raspuns ca e in regula I5 si nu o sa imi faca problemem, pe alt site mi-a zis ca sursa ar fi cam la limita, dar dupa cum se pare CPU-ul pare in regula. Mersi