| noname2021 a întrebat:

Buna,doresc sa imi cumpar un apartament, ce spuneti sa fac imprumut imobiliar sau programul cu prima casa? Avantaje/dezavantaje?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Programul "Prima casa" este mai avantajos decat creditul imobiliar, daca indeplinesti conditiile.

| sierra1 a răspuns:

Prima casă e de fapt un imprumut imobiliar - dobânda e rezonabilă dar ca să aplici sunt niște condiții de indeplinit. Câți ani ai?

| noname2021 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru noname2021):

Să fii sănătos/sănătoasă dar cum spuneam, ca să aplici sunt niște condiții de indeplinit

| noname2021 explică (pentru sierra1):

Stiu dar nu stiam dezavantajele in special

| sierra1 a răspuns (pentru noname2021):

Nu sunt dezavantaje, doar rate de plătit niște ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La programul prima casa, ai imprumut cu dobanda fixa nu stiu cati ani, garantat.
Deci sa zicem ca iei credit prin prima casa, si trebuie sa platesti 5-6%, nu stiu exact cat sunt in Romania.
Ma rog, si ei iti garanteaza ca nu va creste dobanda, timp de 5 ani sa zicem, sau 10.
Cand va creste nu va creste cu mult.
La credit imobiliar poti lua un credit prost, si sa ai comisioane ascunse, si sa te trezesti ca trebuie sa dai inapoi dublu sau mai mult.
Amandoua optiunile sunt riscante pentru ca daca ramai fara job, si ramai in urma cu ratele, iti pot lua casa si pierzi si banii pe care i-ai platit.
Plus ca oricum iti trebuie avans, vreo 10.000 happy