| Ișaax a întrebat:

După primirea unui colet la poştă, câte zile am la dispoziţie să îl ridic?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu mai induceti omul in eroare, nu e vorba de 30 de zile, ci de 10, cu primele doua zile fara taxa de magazinaj, cum spune Lioana. Parintii mei au fost pentru o perioada de citiva ani postasi, si stiu cum e cu posta romana

| Bodu90 a răspuns:

30 de zile, dar după câteva zile de la primire dacă nu este ridicat se va aplica taxă de magazie.

| Bodu90 a răspuns:

Dacă este colet extern acesta este păstrat 30 de zile.

| Lioana a răspuns:

Ai 10 zile in care poti ridica coletul dar dupa 2 zile se percepe taxa de magazinaj pe fiecare zi.
Dupa 10 zile coletul se returneaza expeditorului. Acesta pentru a-l ridica trebuie sa plateasca pe langa taxa de expeditie platita anterior si taxa de magazinaj pentru cele 8 zile in care coletul a stat in Oficiul Postal de la care trebuia sa-l ridici tu plus pentru zilele in care a stat in Oficiul Postal de care apartine el. Din pacate expeditorul nu e anuntat de catre posta ca i s-a intors coletul si pot trece multe zile pana cand merge sa-l ridice, ceea ce genereaza costuri poate chiar mai mari decat al produsului trimis.

Vad ca unii ti-au scris 30 zile. Cat se poate de eronat. Posta nu tine mai mult de 10 zile coletul nici daca-i anunti ca vii in a 11-a zi dupa el. Eu am avut experiente neplacute cu posta atat ca destinatar cat si ca expeditor.

| Lioana a răspuns:

Bodu90, cine ti-a zis tie ca e vorba de colet extern? Daca era colet extern ar fi spus Oficiul Vamal, nu "Posta" istetule.
Si nu da voturi de eronat daca nu stii. Eu lucrez mult cu Posta Romana si poti fi sigur ca nu gresesc cand spun ce spun.

| Rotazi a răspuns:

Fara taxa de magazinaj, cum ti s-a spus deja, ai 10 zile. Dupa 30 de zile se returneaza.

| GheorgheDan a răspuns:

Pe data de 3ian 2024 a venit coletul la Posta, pe data de 5 ian2024 a plecat inapoi la expeditor...si eu am crezut ca il tin mai multe zile...pt verificare va las identificatorul coletului meu pentru amuzament CV59986990317