| 8irina8 a întrebat:

Buna. Este aici vreo fata care are amenoree? Adica lipsa ciclului menstrual. Ce medicamente v-au fost recomandate? Am fost la 3 medici dar nu functioneaza nimic, ma simt rau, ma doare burta, am crampe si totul imi provoaca o constipatie groaznica. Daca cunoasteti vreun remediu va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ai mers si la endocrinolog in paralel cu ginecologul?
Daca nu exista o afectiune ginecologica, poate fi o problema de natura hormonala.
Daca exista o problema ginecologica, va trebui tratata afectiunea in sine.
Iar daca exista o tulburare hormonala, la fel, medicul endocrinolog iti va recomanda ce este mai potrivit pentru tine.

Amenoreea este o afectiune secundara, deci este efectul unei alte probleme din organism.Din aceasta cauza, amenoreea per se nu se trateaza, ci se ajunge la o normalizare a ciclurilor atunci cand afectiunea primara/declansatoare este tratata cu succes.

Cauzele pot fi de natura ginecologica, endocrina, tulburari de alimentatie, greutate prea mica etc.

Incearca sa mergi mai intai la un endocrinolog, apoi la un ginecolog care sa isi dea interesul sa descopere si sa trateze si cauza.

Numai bine!

| RxTx a răspuns:

Mergi si la psihiatru sa nu fie problema de la stres. iti da ceva pastile te ajuta sa scapi de dureri si stresuri poate creierul nu da comanda corecta.
I