| Erin28 a întrebat:

Buna! Eu sunt nascuta pe 28 februrie si mi-am schimbat deja cartea de identitate, am primit-o azi. Intrebarea mea este: ca sa pot depune actele pentru alocatie dupa 18 ani trebuie sa astept pana atunci, sau pot sa merg si saptamana viitoare, dupa cum ma gandema eu, pe 25 ianuarie?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Alocatie mai primesti după varsta de 18 ani daca mai mergi la scoală faci o facultate, altfel nu primesti nimic daca numai continui studiile, ai primit pîna la 18 ani din partea statului.

| Erin28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, eu continui liceul. Si stiu ca trebuie sa depun o cerere pentru a lua alocatia, insa nu stiu cand: inainte sau dupa implinirea varstei de 18 ani?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Erin28):

Înainte trebuie sa depui cererea