| Fancyuiop a întrebat:

Fraților deci...nu mai pot. Cum să vă spun îs mâhnit rău, nici nu am cuvinte. În prezent sunt în cl a 9 a la un liceu, stau la internat și bineînțeles urmez toată rutina de acolo. Până mai ieri aveam niște colegi f de treabă dar ...toate s-au întors împotriva mea. Mă vb. pe la spate, cred că vor să mă bată,între ei vb frumos (mă refer la colegii de cameră că despre ei e vb) și cu mine în sictir și mai deloc. Eu sunt o fire foarte depresivă,deși sunt băiat și nu prea e normal, dar sufăr mult pe treaba asta că nu pot avea nici acum prieteni de treabă. Cu ce am greșit? Mi-am schimbat școala, colegii și din nou mi se întorc necazurile din generală? În generală am avut probleme cu alți 3 pămpălăii care mi-au mâncat zilele. Eu sunt slab nu pot să mă bat, îs timid ș.a. Ce să fac? Mai am eu un viitor? Cum să trec peste toate? Vă rog din suflet sfaturi, funda!

Răspuns Câştigător
| AliTheo18 a răspuns:

Stai linistit, si eu aveam in clasa baieti care m-au jignit mult, si in generala erau unii care nu ma lasau in pace si tot asa. Oamenii mereu o sa te barfeasca, nu poate sa fie totul cum vrei. Te vad o persoana buna. Si felul tau diferit de al altora e problema, nu trebuie sa te schimbi, asta e realitatea, exact si cu 'bisericutele' din clasa. Vezi-ti de cursul vietii tale, nu ii baga in seama, atunci o sa te lase. Gaseste-ti persoane pe placul tau, cu care sa ai lucruri in comun, cu aceeasi personalitate. Nu ii mai baga in seama deloc pe colegii tai de camera, ok? Asta este realitatea. Nu te retrage, nu claca, trebuie sa acceptam realitatea cruda. Ai grija de tine, invata, si o sa apara si prietenii adevarati si sinceri.

| Fancyuiop explică (pentru AliTheo18):

Voi lua seamă la ce mi-ai scris, mulțumesc mult!

11 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Incearca sa fii mai prietenos. Ei nu te plac probabil pentru ca esti distant fata de ei.

| Marian2314 a răspuns (pentru Lioana):

Lioana degeaba devine mai prietenos daca acele persoane nu-l suporta...ei ce vad este doar ura si dusmanie. Daca nu ai patit asa ceva mai bine nu spune nimic.E greu sa fii prieten cu un dusman, dar nu zic ca nu se poate.Decat sa-si faca probleme mai mari isi vede de treaba si daca il agreseaza sa faca plangere la politie si se va rezolva ca doar aia nu sunt interlopi sunt doar niste copii care nu vad ce este a fi bun ci vad doar mandrie in ei.

| Lioana a răspuns (pentru Marian2314):

Pai tocmai asta e ideea: sa inceapa sa le placa de el.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai asa e cand esti depresiv, timid... DIFERIT, chiar daca vrei sa-ti vezi de treaba ta, mereu vor fi persoane care nu te vor lasa in pace, asa a fost la mine in generala si prima oara cand am intrat in a 9a, dupa am avut un mare noroc de colegi de treaba rau.Nu prea ai ce sa faci, suporta

| iamprettybored a răspuns:

Mi-aș dori să te pot ajuta, fiindcă și mie mi-a fost greu în fosta mea școală, până să ajung la liceu.
În primul rând, nu dispera. Viața merge înainte. O să treacă și această perioadă grea și vor veni și zile bune.
În al doilea rând, să nu mai spui niciodată cu nu e normal să fii depresiv fiindcă ești băiat. Asta nu e adevărat. Depresia este o problemă psihică și poate ataca pe oricine, nu-i pasă că ești fată sau băiat. Dă-ți voie să simți lucrurile acestea fiindcă doar așa le vei putea înțelege și rezolva. Nu te judeca fiindcă ai anumite stări doar fiindcă "ești băiat". Crede-mă că ceea ce simți nu te face anormal. Nu știu care e situația la tine, dar eu am avut depresie timp de 5 ani și nu este ușor, dar nu e ceva ce poți controla, așa că mai bine încerci să rezolvi problema care te supăra și nu să te judeci.
Viitorul ți-l faci singur, prin muncă și propie inițiativă, nu ți-l fac alți oameni. Doar tu ești stăpân pe viitorul tău, ține minte asta. Cu siguranță ai un viitor și dacă te străduiești și cu siguranță poți avea unul bun. Ce e acum va trece și vei ajunge în alte etape ale vieții tale. Vei cunoaște mulți alți oameni și vei vedea că nu sunt toți oamenii la fel ca cei pe care i-ai întâlnit acum. Cu cât sunt mai mici, cu atât tind să fie mai răi. Majoritatea oamenilor renunță la astfel de răutăți odată ce se maturizează fiindcă astea sunt copilării.
Sunteți totuși la liceu deja, nu mai sunteți chiar așa de mici și aceste comportamente nu își mai au rostul, ar trebui să fiți toți suficient de maturi încât să puteți purta o discuție deschisă. Comunicarea ar putea fi o soluție în situația ta. Dacă nu vrei să vorbești cu toți deodată, eu în locul tău aș lua deoparte unul singur dintre colegii tăi, ăla care ți se pare mai prietenos sau mai dispus să vorbească cu tine, și să discuți cu el. Poți să discuți despre alte lucruri și apoi să îi bați apropo sau să îl întrebi mai pe ocolite, poate că îți va spune singur care e problema, dacă nu îți spune el, întreabă-l tu de ce au ei atitudinea asta față de tine. Dacă comportamentul lor s-a schimbat brusc, poate că au un motiv anume, și dacă vorbiți deschis despre asta, veți putea rezolva neînțelegerile. Dacă adli că pur și simplu nu te plac, nu o lua personal, nu trebuie să te placă toată lumea. Dacă ei sunt atât de imaturi că se comportă urât cu cineva fără vreun motiv mai bun de atât, este problema lor.
Mai există apoi și opțiunea mutării, dacă nu te înțelegi cu ei, vorbește cu administratorul sau cine lucrează la internat și spune-i că ai vrea să te mute în altă cameră.
Eu nu îți cunosc foarte bine situația și numai tu poți decide ce să faci. Vorbește cu oricine e mai apropiat de tine, de exemplu cu părinții/alte rude la telefon măcar, probabil că te vor înțelege și te vor ajuta.
Multă baftă!

| Marian2314 a răspuns:

Salut uite sfatul meu roaga-te la Dumnezeu, du-te la biserica, citeste biblia.Iti spun eu ca Dumnezeu isi va schimba planul. Daca te lovesc te duci la politie si depui plangere iti spun eu ca nu se vor mai lega de tine, doar nu baga de seama ce spun.Iti vezi de treaba.Nu trebuie sa devii ca ei pentru ca daca vei fi ca ei nu rezolvi nimic.Sa stii ca daca vad ca esti timid se vor lua de tine.Nu au nici un drept sa iti distruga demnitatea.Fii prudent! Te duci la politie si le faci reclamatie din punct de vedere civil.Ai drepturi ca fiecare dintre copii.Iti repet clar "Nu este o rusine ca te duci la politie sau vorbesti cu parinti tai".

| Fancyuiop explică (pentru Marian2314):

Sunt o persoană destul de credincioasă, învăț la seminar. Tocmai asta e că acolo nu ar trebui să fie așa.

| FukUBetta a răspuns:

Eu zic sa incerci sa nu le dai posibilitati sa te vorbeasca pe la spate, de exemplu cand sunt ei in preajma fi precaut ce zici si ce faci, bine inteles ca asta poate sa se intoarca impotriva ta, dar fi mai precaut, alegeti cu MARE atentie prietenii, si daca este incearca sa cauti persoane care vor sa te faca sa te simti mai bine, prin itermediul conexiunii la internet (pe net) sau fata in fata, dar ai grija cu cine iti impartasesti secretele, daca ai jurnal, ai grija, ca nu stiu sa dau sfaturi cu asta (jurnalul totusi sa nu scapi de el ca te poate ajuta). Viitor, daca nu te lasi de scoala o sa ai. Incerca sa cauti persoane care doresc sa te ajute si tot ce pot sa zic este: indura si spera ca totul sa treaca cat mai devreme, daca este imprieteneste-te cu unu mai mare si care este dispus sa te ajute. Prea multe sfaturi nu prea pot sa iti dau, ca nu prea am idee de situatia exacta, dar nici nu o cer, in caz de ori ce:

tl; dr (too long; didn't read = prea lung; nu am citit)
Imprieteneste-te cu unu mai mare dispus sa te apere si sa te ajute, nu pe bani sau pe favoruri ca atunci ala e cam degeaba.
Ai grija ce zici si faci in preajma acelor baieti.
Cauta niste persoane care sunt acolo pentru tine sa te asculte cand ai nevoie, sa te lase sa te reversi pe ei cand e prea mult, sa te ajute cu ce pot ei.
Incearca sa treci si de aceasta perioada cu ai trecut de generala.

Cam atat pot sa spun, sper sa fie de ajutor, alt ceva nu stiu ce sa zic sa iti dau sfaturi

| Fancyuiop explică (pentru FukUBetta):

Mulțumesc mult, apreciez!

| pisicutszaa a răspuns:

Doamneeeee, daca nu te intaresti singur vei trai degeaba si in frica, nu o sa ti faci rost in viata. esti ditamai omul in pana mea normal ca nu te baga in seama daca esti moale si timid ce sa ti faca ei daca tu nu vorbesti?! ramai depresiv scriind pe TPU!