| alexia38 a întrebat:

Buna, ieri am luat un laptop in rate dar acum as vrea sa-l returnez nici dupa o zi. I-am pus o parola atata, dar nu e cum m-am asteptat, se poate si asa returna daca e in rate?

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Scoate parola, dezinstaleaza Chrome si sterge ce ai descarcat (daca ai mai descarcat ceva). inainte sa mergi sa il returnezi.

| alexia38 explică (pentru Wr3nch):

Am parola dar nu eu l-am pus si nu stiu cum s-o scot si crhomul nu stiu so dezinstalez

| Sonia822 a răspuns (pentru alexia38):

Daca il luai on line (adica ti-l aducea curierul), conform legislatiei ai dreptul sa-l returnezi in 30 zile, daa nu instalezi nimic pe el. Daca l-ai luat din showroom, nu cred c se mai poate, pentru ca se presupune ca ai vazut deja ce-ai cumparat, si n-ar exista motiv de returnare. In momentul in care l-ai desigilat, chiar daa n-ai instalat nimic pe el, i-a scazut valoarea cu 30 procente. Ei nu vor mai putea sa-l vanda ca produs nou. Nu cred ca il vor primi, desi poti sa incerci ca sa fii tu impacat

| Bizon95 a răspuns (pentru Sonia822):

Legea spune 14 zile calendaristice la achizitia on-line, NU 30
30 de zile indiferent de metoda de achizitie sunt la eMAG, dar e politica lor, nu lege

insa daca nu ai drept de retur atunci NU e obligatoriu sa ti-l primeasca inapoi, nu conteaza cum l-ai achizitionat, rate sau ne-rate, este pur si simplu la, latitudinea vanzatorului/magazinului

in plus daca nu ai platit nici o rata, si ti-l primesc inapoi atunci TREBUIE sa primesti o hartie ca l-ai dat inapoi, altfel pot sa iti impute ratele in continuare, iar tu nu ai nici o dovada ca l-ai dat inapoi (cand il cumperi cu banu' jos, atunci iti primesti banii inapoi... IN MANA, sau la banca)

| Sonia822 a răspuns (pentru Bizon95):

Inainte era 30 zile. S-o fi schimbat. Am returnat eu dupa 29 zile.

| Bizon95 a răspuns (pentru Sonia822):

M-am lovit explicit de treaba asta, am mers in ziua 15 si am stat dupa aia o luna dupa garantie pana mi-au dat banii inapoi

insa, inca odata, la eMag si inca, cateva magazine, magazinul a decis sa iti dea 30 de zile drept de retur

| Sonia822 a răspuns (pentru Bizon95):

Da, cred ca ai dreptate, e o diferenta intre ce spune legea si marketingul pe TV si la unii comercianti, cu politici proprii

| alina2k18 a răspuns:

Da, sigur ca se poate returna, dar o sa dureze ceva [ iti spun ei ] pana primesti bani pe cardul de credit.

| Sonia822 a răspuns:

Daca e pe rate, prin card avantaj, de exemplu. Nu rate de la banca direct. Si daca nu i-ai instalat sistemul de operare. Si daca l-ai comandat on line. Teoretic, se poate. Teoretic.

| alexia38 explică (pentru Sonia822):

Lam luat dela showron si i-am intalat un google chrom si i-am pus parola atat altceva nu voare pot so returnez

| alexia38 explică (pentru Sonia822):

Mentionez inca n-am platit nici o rata la el

| darrio2007 a răspuns (pentru alexia38):

La cum scrii pe aici, e normal sa-l returnezi. Pacat de laptop, ca el este bun.