| DyTz@ a întrebat:

Buna imi puteti spune care sunt timpurile modului indicativ. Funda

Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Modul indicativ are toate timpurile.
PREZENTUL indica desfasurarea actiunii in momentul vorbirii.
TRECUTUL indica desfasurarea actiunii inainte de momentul vorbirii.
Perfectul compus exprima o actiune trecuta si terminata in momentul vorbirii.
Perfectul simplu exprima in limba literara o actiune petrecuta si incheiata in trecut.
Mai mult ca perfectul exprima o actiune trecuta si terminata inaintea altei actiuni trecute.
VIITORUL indica o actiune care se va desfasura dupa momentul vorbirii. Are forme literare se limba scrisa si de limba vorbita.

Viitorul pentru limba vorbita
" o" invariabil + conjunctivul verbului de conjugat: o sa invat, o sa par, o sa merg, o sa dorm
verbul " a avea " la indicativ present + conjunctivul verbului de conjugat: am sa invat, am sa par, am sa merg, am sa dorm.
Forme ale verbului "a vrea" rezultate din caderea consoanei "v" + infinitivul verbului de conjugat: oi invata, oi parea, oi merge, oi dormi.

Viitorul anterior arata o actiune viitoare terminata inaintea altei actiuni viitoare.
Este un timp verbal invechit care a fost inlocuit in limba vorbita prin viitorul propriu-zis.
Este alcatuit din: verbul auxiliar "a fi" la viitor + participial verbului de conjugat: voi fi invatat.
Fundita?

12 răspunsuri:
| lemmon a răspuns:

Timpurile modului indicativ sunt: prezent, imperfect, prezent simplu, perfect compus, mai mult ca perfect.si sa intelegi mai bine iti dau un exemplu. sa luam vb ''a scrie''/ pentru primul timp e:''eu scriu''. pentru al doilea:''eu scrisei''. pentru al treilea:"eu scriam", pentru al patrulea :"eu am scris" si pentru ultimul:"eu scrisesem". sper ca te-am ajutat! numai bine!

| Adrianuta a răspuns:

Modul indicativ are urmatoarele timpuri:
- prezent (eu) merg;
-trecut:
-imperfectsadeu) mergeam;
-perfect compussadeu) am mers;
-perfect simplusadeu) mersei;
-mai mult ca perfectulsadeu) mersesem;
-viitor:
-simplu sad eu ) voi merge;
-anterior sad eu ) voi fi mers.

Astea sunt!

| Sorina47 a răspuns (pentru Adrianuta):

Foarte bun raspuns! happy

| Sorina47 a răspuns (pentru Adrianuta):

Foarte bun raspuns! happy happy happy

| Lylly a răspuns:

Trecut: -imperfect:eu treceam
-perfect-compus: eu am trecut
-perfect-simplu:eu trecui
-mai mult ca perfect:eu trecusem
prezent:eu trec
viitor:-simplu:eu voi trece
-viitor popular:eu o sa trec
O sa iti dau cate un exemplu la fiecare in dreptul lui.

| deyule794 a răspuns:

Modul indicativ:
Timpul prezent: Eu merg.
Timpul imperfect: Eu mergeam.
Timpul perfect compus: Eu am mers.
Timpul perfect simplu: Eu mersei.
Timpul mai mult ca perfectul: Eu mersesem.
Timpul viitor: Eu vor merge.
Timpul viitor anterior: Eu voi fi mers.

| TotalDamage a răspuns:

Timpurile indicativului

-prezent: actiune simultana cu momentul vorbirii (lucrez, tac, culeg, fug);

-imperfect: actiune trecuta, nedeterminata in momentul la care se refera vorbirea (lucram, taceam, culegeam, fugeam);

-perfecul simplu: actiune trecuta, incheiata in trecut (lucrai, tacui, culesei, fugii);

-perfectul compus: actiune trecuta, terminata, fara a preciza momentul incheierii fata de prezent (am lucrat, am tacut, am cules, am fugit);

-mai mult ca perfectul: actiune trecuta, incheiata inaintea altei actiuni trecute (lucrasem, tacusem, culesesem, fugisem);

-viitorul: actiune ce se petrece dupa momentul vorbirii (voi lucra, voi tacea, voi culege, voi fugi);

-viitorul anterior: actiune care se va petrece in viitor si se va incheia inaintea unei alte actiuni viitoare (voi fi lucrat, voi fi tacut, voi fi cules, voi fi fugit);

| PisicutzaMiky a răspuns:

Timpurile modului indicativ:
1) Timpul prezent(ex.: eu citesc, tu citesti, el/ea citeste, noi citim, voi cititi, ei citesc)
2)Timpul imperfect(ex.: eu citeam, tu citeai, el/ea citea, noi citeam voi citeati, ei/ele citeau)
3) Timpul perfect compus( ex.: eu am citit, tu ai citit, el/ea a citit, noi am citit, voi ati citit, ei/ele au citit)
4) Timpul perfect simplu(exemplu:eu citi, tu citisi, el citi, noi citiram, voi citirati, ei/ele citira)
5)Timpul mai mult ca perfect( ex.: eu citisem, tu citisei, el/ea citise noi citiseram, voi citiserati, ei/ele citisera)
6)Timpul viitor( eu voi citi, tu vei citi, el/ea va citi, noi vom citi, voi veti citi, ei/ele vor citi)
7)Timpul viitor anterior(eu voi fi citit tu vei fi citit el/ea va fi citit etc.)

| Alexutzu88 a răspuns:

Trecut parca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpurile indicativului

-prezent: actiune simultana cu momentul vorbirii (lucrez, tac, culeg, fug);

-imperfect: actiune trecuta, nedeterminata in momentul la care se refera vorbirea (lucram, taceam, culegeam, fugeam);

-perfecul simplu: actiune trecuta, incheiata in trecut (lucrai, tacui, culesei, fugii);

-perfectul compus: actiune trecuta, terminata, fara a preciza momentul incheierii fata de prezent (am lucrat, am tacut, am cules, am fugit);

-mai mult ca perfectul: actiune trecuta, incheiata inaintea altei actiuni trecute (lucrasem, tacusem, culesesem, fugisem);

-viitorul: actiune ce se petrece dupa momentul vorbirii (voi lucra, voi tacea, voi culege, voi fugi);

-viitorul anterior: actiune care se va petrece in viitor si se va incheia inaintea unei alte actiuni viitoare (voi fi lucrat, voi fi tacut, voi fi cules, voi fi fugit);
parca astea suntbig grinbig grin

| claude a răspuns:

Just little bit

| BlackMagicx3 a răspuns:

Timpurile modului indicativ sunt:prezent si trecutbig grinfunda?big grin