| ImpOssibleTooForgeT a întrebat:

:*
In octombrie merg pentru prima oara cu avionul si as vrea sa stiu ce senzatie ai cand decolează? Mutumesc anticipat. Funda+vot :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de pilot, la fel ca de sofer. Daca e un pilot bun, senzatia e extraordinara. Eu cel putin n-am simtit nimic diferit. La aterizare e mai ciudat putin, insa depinde de pilot, de calitatea pistei de aterizare. Am facut un drum dus TM-Bucuresti superb. La intoarcere am venit cu alt pilot, normal, care la aterizare parca ne-a dus pe aratura, desi pista de aterizare din TM e mult mai intretinuta decat cea din Bucuresti. Asta e un exemplu. Oricum, in timpul zborului ai o presiune ridicata in urechi. E indicat sa mesteci guma, ca prin deschiderea gurii sa echilibrezi presiunea. Daca ai curajul sa stai langa geam, vei vedea peisaje uluitoare si incomparabile. Mai ales daca pleci dimineata si prinzi rasaritul, e ceva inexprimabil. Sa ne spui cum a fost la tine.

11 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Si eu am mers luna trecuta prima oara cu avionul, nu mi-s-a parut nimic special. Am mai auzit persoane care au frica de zbor care se panicheaza, dar eu nu am avut nimic, din contra chiar mi-a placut cand am decolat

| ICanSeeAll a răspuns:

E cel mai frumos cand decoleaza. Apoi, in timpul zborului abia simti ca te misti. Mie personal mi-ar fi placut sa fie pe toata durata zborului ca atunci cand decolezi.

| icsulescu_9871 a răspuns:

Am fost cu avionul. Nu sunt o persoană fricoasă. La prima decolare însă senzaţia a fost parcă mai puternică decât la următoarele decolări cu avionul. Mie imi place acea sezaţie: să mergi cu 300-350 km/h pe pământ şi deodată avionul se ridică.

| 141414 a răspuns:

Pai simti cum te ridici, cam ca atunci cand porneste liftul sau cand incepi sa cobori brusc o panta cu masina, iar dupa decolare, in tipul zborului, aproape nici nu simti ca te misti...

| ѕнαттнєηє a răspuns:

Pai normal ca o senzatie de teama... dar nu se va intampla absolut nimic daca nu esti frcos/fricoasa este ff okay`winking:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc de funda. Mai am o scurta completare. Sa nu te sperii de turbulente sau de golurile de aer. Nu e neaparat nevoie sa " dai" de ele. Oricum, capitanul aeronavei va comunica cu voi si va va spune anumite lucruri interesante, pe langa chestiunile generale legate de zbor. De exemplu iti spune la ce altitudine va aflati, ce temperatura e afara, ce anume privesti pe geam (pentru cei care stau langa geam). Stewardesele sunt si ele foarte amabile. Sa consumi fara teama alimentele si bauturile oferite. Nu ai de ce sa-ti fie frica. Calatorie placuta!

| ImpOssibleTooForgeT explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult :*
Am venit pe 1 (ieri)... a fost super dar la cat de scumpe sunt alimentele in avion mai bine fara laughing
prima data cand trebuia sa urc in avion mi-a fost foarte frica incat ma durea si burta...
A fost super...am fost cu avionul wizzair si easyjet, deasupra norilor, am vazut muntii... am fost foarte sus incat erau -50 de grade a inghetat geamu' pe margine

| anonim_4396 a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Hey, bine te-ai reintors acasa! happy Iti multumesc mult de raspuns! Chiar m-ai surprins foarte placut "sa te intorci" si sa ne relatezi calatoria. Acum ai vazut cum stau lucurile si data viitoare nu vor mai fi probleme. Sunt foarte multe temeri care ne sunt induse de ceilalti si primesc amploare. Ma bucur mult pentru acel " a fost super...". Asta denota faptul ca esti o persoana inteligenta si puternica, capabila de autocontrol. Succes mai departe! Sa auzim de bine!

| ImpOssibleTooForgeT explică (pentru anonim_4396):

Multumesc .

| Nooooooonameee a răspuns:

Pailaughing simpti ca esti in aer si simpti ca zbori

| mzK a răspuns:

Eu am venit luni din Spania cu avionul,cel mai mult mi-a placut la decolare si aterizare, la decolare, cel putin mie mi-a placut enorm.Mai intai merge incet pana ajunge pe pista dupa isi porneste motoarele si merge cu viteza foarte mare, cand se ridica de pe pamant simti ca ti se ridica totul in varful capului, e o senzatie identica cu cea din lift dar mult mai puternica.