| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea mea este legată de pierderea cardului de sănătate. A fost cineva pus în această situație și dacă da,va rog sa îmi spuneți cum ați procedat. Am înțeles că trebuie plătită o taxa in valoare de 15, 5 lei într-un cont bancar din Galați. Aceasta taxa trebuie plătită în acest cont indiferent de zona geografica in care se se afla persoana care a pierdut cardul? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Cererea pentru eliberarea unui duplicat al cardului de sanatate pierdut se depune la Casa de asigurari de sanatate din judetul in care ai domiciliu. Plata contravalorii duplicatului se face fie la casieria Casei de asigurari din judetul tau, fie in contul bancar al acesteia.
Asadar, platesti numai in contul aferent Casei de asigurari de sanatate din judetul de domiciliu. Daca nu ai domiciliul in Galati, nu platesti in acel cont!

1 răspuns: