| Albinuța767 a întrebat:

Întrebarea mea suna cam așa. Mi-am blocat codul de siguranță la telefon, până acum nu mi-l cerea, dar acum... Când am incercat sa bag o altă cartelă P.S. chiar trebuie, îmi cerea codul și din nefericire nu ii știu. L-am uitat deoarece până acum nu mi-l cerea. Deci? Ce sa fac? Oare este altceva înafara de a merge cu el la furnizor sau ceva de genul? Daca nu este alta varianta atunci, cat de costisitoare este deblocarea telefonului. Mențin sa spun că telefonul este unul Nokia fara tachscreen. E cu butoane. Va rog ajutor fara răspunsuri jignitoare. Please!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai umblat la setari si ai activat optiunea sa ceara codul PIN la pornire.
Daca ai introdus cartela noua, de obicei codul PIN initial este 0000 (eventual 1111 sau 1234), pana nu se schimba de utilizator.

Ai doar 3 incercari la dispozitie, iar daca nu ai nimerit codul, atunci trebuie sa introduci codul PUK al cartelei (se gaseste scris pe pachetul cartelei SIM).
Daca nu mai ai codul PUK, trebuie sa mergi la furnizorul tau de telefonie, acolo se va debloca si iti vor da codul PUK valabil.