| Vaallyy999 a întrebat:

Ma culc seara devreme, pe la 20:30 sunt in pat, dimineata ma trezesc la 5:00. Nu e vorba ca nu am chef de scoala, dar nu m-as da jos din pat nicicum. Am 18 ani. In legatura cu sănătatea e totul perfect, nu imi lipseste nicio vitamina, etc... La voi cum e? Ce pot sa fac? Am incercat sa beau si ceai sau lapte inainte de culcare, metodele acelea de respiratie, dar degeaba. Am auzit ceva si de sport, merg si la sala de câteva ori pe săptămână, iar vara 40-60 km cu bicicleta cam o dată la 2 zile. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| b4stefa a răspuns:

Problema nu este ca n-ai destule ore de somn ci ca nu esti motivat destul, asa incat dimineata sa jump din pat!
cand eram in liceu era autobuzul-(factorul care ma arunca din pat) asta, si faptul ca daca nu ies mai repede din casa mama va dezlantuii fortele naturii! :)) :)) :))
imi placea scoala, uram sa intarzii dar in acelasi timp ma confruntam cu procrastinarea.
viata e o lupta si o provocare continua -cea mai mare din toate e sa -ti faci patul dimineata! :))
uite https://www.facebook.com/winningedgeacademy/videos/407954722935019/
sper sa te motiveze!

| Vaallyy999 explică (pentru b4stefa):

Stiu video ul! big grin m-a motivat după ce l-am văzut, plus ca sunt ordonat, la mine in camera sunt toate locul lor, nu am probleme cu lucruri in general, gandesc doar pozitiv, problema saritului din pat rămâne aceași
Stii ce cred ca e? Înainte să adorm mai stau pe telefon si am auzit ca iti trebuie cam 30 minute "cool down", fata electronicelaughing o sa incerc big grin

| b4stefa a răspuns (pentru Vaallyy999):

Eu stiam de 2-3 ore sau cel putin de cand se intuneca foloseste o aplicatie gen twilight! laughing

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Invata-ti organismul ca, dupa trezire sa mergi imediat sa-ti faci treaba mare, sa te golesti.
E foarte sanatos, te usurezi si dupa ce te speli pe fata cu apa rece poti face si cateva miscari de gimnastica de inviorare...
Vei avea o zi mult mai dinamica! happy

| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu-i vorba de faptul ac nu dormi de ajuns de multe ore, ci de lenea si lipsa motivatiei sa te dai jos din pat.
Pentru ceea ce ai tu, nu exista leac sau medicament, exista doar vointa personala, iar daca nu o ai, atunci esti pierdut.
Trebuei sa-ti impui sa sari in pat si sa-ti incepi ziua cu ceva bun: un dus cald, o cana de lapte, cafea sau cacao calda, un mic dejun bun sau cateva exercitii de invioarare dimineata, te pun imediat pe picioare.

| Bozgi200 a răspuns:

Pot sa zic ca am si eu aceeasi problema dar consider ca e lene pura happy

| viata0delash a răspuns:

Buna. Eu tot asa problema de dimineata. Adica ma pot trezi la 5 sau 6 sau 11, dar cand vine vorba sa ma ridic in picioare e naspa. Sub plapuma e asa caldut.

| Vaallyy999 explică:

Oameni buni, acum cateva zile am descoperit secretul vietii laughing
Inainte sa va aruncati in pat, faceti o pauza cu toate electronicele, mai ales cu telefon sau PC macar de 30 de minute si dimineata nu o sa va fie atat de aiurea sa va dati jos din pat, bafta big grin big grin big grin big grin big grin big grin big grin big grin