| Alexx_Allex_1999 a întrebat:

Buna, ma o intrebare, parintii mei sunt divortati de 10 ani, din 2010 pana in prezent nu au facut partajul, dar nu stau impreuna, avem o casa la Sibiu, suntem 3 frati eu (infiat de de 1 luna precizez) fratele din partea mamei si sora din partea tatei. Imobilul este pe numele amandurora, si a mamei si a tatei, a fost cumparat de amandoi. Intrebarea mea este am o suspiciune ca mama i-a vandut casa fratelui meu, partea ei de casa 50% imobilul fiind comun din cate stiu trebuie si acordul celuilalt sa vanda fiond o casa comuna cu 1 sigura intrare. Din cate am inteles si suspectez din zisele fratelui meu el se lauda ca are deja cumparata fara sa stie nimeni partea lui mama si semnata de tata si sunt sigur ca tata nu a semnat. In caz cum e in Romania e posibil sa fi platit un notar sa vanda fara acordul tatalui meu, am ce sa fac, cum sa-i atac ca au facut o nelegiuire sa zic asa sa vanda fara acodul lui ca sa-i lase tot fratelui nostru? Ce se poate face sau cum pot afla daca i-a vandut partea ei sau daca l-a prostit pe tata sa semneze fara sa stie cum, se poate proceda? Tata are 66ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca aceasta casa a fost bun comun al ambilor parinti, fiecare cu cate o jumatate, atunci mama ta putea vinde partea ei de casa fratelui tau fara nici o problema si fara semnatura tatalui, era proprietatea ei.
Il poti intreba pe tata daca a semnat si el contractul sau poti solicita un extras CF de informare de la Serviciul de carte funciara Sibiu.

| Lioana a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu stiu ca nu se poate sa vanda unul singur cota dintr-un bun comun. Trebuie sa se sisteze intai comunitatea de bunuri prin partaj si sa se intabuleze in cote de 1/2 fiecare si abia dupa aceea isi pot vinde cotele separat.
Prin act sub semnatura privata se poate dar notarial nu. Cartea Funciara nu ar intabula un astfel de contract.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lioana):

Nu stii bine, se poate vinde cota, mai ales in situatia expusa, cumparatorul fiind fiul vanzatoarei.
Vanzarea se poate face la notar si poate fi intabulat dreptul de proprietate in Cartea funciara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil fara acordul ambelor parti daca e pe numele amandurora, nu poti sa vinzi "o parte din casa". Se poate verifica usor in instanta. Nu poate fi decat o ilegalitate sau e doar vrajeala din partea ei.
Daca tatal chiar a semnat il poti intreba chiar pe el.

| NunuNini a răspuns:

Nu putea vinde pana nu se facea partajul si intabularea jumataii de casa pe numele ei.
Fratele tau vorbeste prostii, doar ca sa va sacaie. Spune in gura mare un secret? Trebuie sa fii idiot ca sa faci asta. Apropo, cati ani are? A avut bani sa plateasca partea sa de casa? Daca nu, este donatie mascata (vanzare fara bani) si un judecator poate anula vanzarea.
Notarii respecta strict legea. Pentru ca altfel, infunda puscaria. Ei semneaza. Dar... din pacate, s-au vazut cazuri de ilegalitati.
Poti sa dai 25 de lei si sa ceri un extras de CF pentru casa in cauza. Acolo se vede clar cine sunt proprietarii.
Tu, chiar daca esti infiat, ai aceleasi drepturi ca si fratii tai.
Dar spui: fratele din partea mamei si sora din partea tatei. Daca acesti frati nu au fost infiati fiecare si de celalalt parinte, fiecare va mosteni doar parintele care l-a facut. Tu daca esti infiat de amandoi, ii vei mosteni pe amandoi.