| muziclive a întrebat:

Bună! Mă poate ajuta cineva cu un titlu legat de organizațiile internaționale? Am nevoie să-mi caut titlu de licență, dar nu am idee.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se începe cu un titlu ci cu o temă, o idee, iar aceasta de discută cu conducătorul de licență.

| Werrich a răspuns:

Buna, uite ce teme de licenta am gasit pe site-ul Facultatii de Stiinte ale Comunicarii din cadrul Univ. Dimitrie Cantemir.
http://politice.ucdc.ro/? p=1538

Organizaţii internaţionale guvernamentale cu vocaţie universală
1. Liga Naţiunilor – succes si eşec. O lecţie de istorie
2. Crearea ONU şi începutul Războiului Rece
3. ONU – misiune, organizare, activitate
4. Carta Naţiunilor Unite – document de referinţă în evoluţia procesului de organizare internaţională
5. Reforma ONU – o necesitate stringentă
6. ONU şi menţinerea păcii

Instituţii specializate din sistemul ONU
7. Instituţii financiare internaţionale: Fondul Monetar Internaţional şi Banca Mondială
8. Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică şi dezvoltarea postbelică a Europei şi a lumii

Organizaţii internaţionale guvernamentale cu vocaţie regională
9. Consiliul Europei şi apărarea statului de drept
10. Documente fundamentale privind drepturile omului elaborate de organizaţiile internaţionale regionale din Europa
11. Acordurile de la Helsinki. Istoric, evoluţii şi rol in consolidarea securitatii in Europa
12. OSCE – controverse privind eficacitatea şi legitimitatea

Uniunea Europeană de la origini până în prezent: cadrul legislativ şi sistemul instituţional
13. De la CE la UE. Evoluţia cadrului legislativ comunitar
14. Comisia Europeană şi interesul comunitar
15. Interesul naţional şi Consiliul UE
16. Vocea popoarelor în cadrul UE: Parlamentul European şi evoluţia competenţelor decizionale
17. Reglementări comunitare privind modalităţile de vot. De la Roma la Lisabona
18. Instanţele jurisdicţionale ale UE şi rolul lor în apărarea ordinii juridice comunitare
19. De la Comunitatea Politică Europeană la Consiliul European
20. Organisme consultative comunitare cu rol în creşterea democraţiei participative
21. Principiile şi instituţiile fundamentale ale uniunii economice şi monetare
22. Evoluţia conceptului de cetăţenie europeană de la Tratatul de la Maastricht la Tratatul de la Lisabona
23. Evolutia drepturilor omului in UE. Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene
25. Principiile fundamentale ale UE. Principiul subsidiarităţii

Sistemul non-guvernamental şi beneficiile pentru comunitatea internaţională
26. Apariţia şi dezvoltarea sistemului nonguvernamental. Domenii de activitate
27. Relaţia dintre ONG-uri şi organizaţiile guvernamentale internaţionale

Prezenţa României în cadrul organizaţiilor internaţionale guvernamentale
28. România şi organizaţiile internaţionale (regionale): lecţii, beneficii, costuri