| razvanuk a întrebat:

MI-am cumparat un laptop Acer Aspire es1-524-99ws. Mi-am instalat windows 10, si nu pot sa instalez nici cum bluethoot. Daca stiti ceva despre aceasta problema va rog sa ma ajutati. Multumesc!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cu tristețe și regret în suflet trebuie să te anunțăm că laptopul tău NU are adaptor BT.
Cumpără unul pe USB și o să meargă.
http://www.acer.com/ac/en/NZ/content/model/NX.GGSSA.001

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Pe bune?! Ia uite manualul de utilizaqre pentru modelul asta: https://global-download.acer.com/.......0_A_A.pdf
Cauta pagina 28 si citeste ce scrie acolo!

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

Exact ce spuneam eu mai sus.
În primul rând, citește tu ce scrie la pagina 2 din acel manual:
„Covers: Aspire ES1-572 / ES1-533 / ES1-532G / ES1-524"
= adică e un manual GENERIC, pentru mai multe modele. Dintre ele, unele au BT, altele nu. Iar confirmarea e chiar la acea pagină 28 unde mă trimiseși tu:
„For your computer, this may be an external switch, a software setting, or a separate Bluetooth dongle plugged into the computer’s USB port (if no internal Bluetooth adapter is available)."
Acum e clar? specificațiile modelului deținut de cel ce a pus întrebarea le găsești la pagina menționată mai sus de mine - la conectivitate are doar wifi și LAN cablat. Fără BT! Ce o fi așa greu?!?
În consecință calificarea ca eronat a răspunsului meu anterior e din păcate ea însăși... eronată! happy

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Du-te inapoi pe site-ul Acer, arunca un ochi LA TOATE modele din seria ES1 si ai sa constati ca la nici unul nu apare Bluetooth. Dar in manual exista. Ba mai mult, la nici un alt laptop Acer Aspire, indiferent de serie, nu apare Bluetooth. Dar Acer furnizeaza drivere pentru Bluetooth si forumul lor este plin de intrebari legate de activarea modulului Bluetooth pe laptopuri Aspire, inclusiv pe ES1-524.
Ce-o fi asa de greu sa studiezi un pic, inainte sa tragi concluzii aiurea?!

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Si ca sa-ti fie totul clar, uite specificatiile detaliate, pentru Aspire ES1-524-99WS, direct de pe site-ul Acer: https://www.acer.com/datasheets/2017/4876/ES1-524/NX.GGSEX.009.html

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

OK - trebuie să recunosc, chiar am fost indus în eroare de cei care au făcut site-ul ACER. Chiar e de toată... jena. Adică chiar nu știu să-și vândă marfa.
Scuze pentru „contrele" inutile și felicitări pentru documentare.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Se intampla si la site-uri mai mari.
No bad feelings!

| JackR a răspuns:

Ai activat conexiunea Bluetooth? Pentru ca, in mod implicit, este dezactivata.
Modelul tau de laptop nu are un buton separat sau o combinatie de taste, asa ca, trebuie sa o activezi software. Du-te in Settings->Devices->Bluetooth, deschide pagina pentru setari si da click pe "Enable". Normal ar fi sa isi instaleze driverele si sa functioneze.

| KanameKuran a răspuns:

Ai incercat cu driverele oficiale, oferite de Acer pe site-ul lor?

Uite aici un link de unde poti sa le descarci:
https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/6978;-;