| Petru68 a întrebat:

Buna mi-am cumparat un procesor Intel® Core™2 Quad Processor Q9500 (6M Cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB) dar nu stiu ce are dar imi mai apare eroarea "CPU OVERTEMPERATURE" pot sa dau resume si cand il deschid se inchide brusc pc-ul, am intrat in Bios si cica are 90C, ciudat pc-ul e rece cand pun mana pe el, am schimbat pasta la procesor si nimic, am 4 coolare cu tot cu cel de la procesor, procesorul este compatibil am placa de baza Asus P5b deluxe, am incercat sa sterg de praf doar coolarul de la procesor, va rog ajutati!

2 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Cooler-ul merge bine?, verifica asta. Incearca cu un alt cooler, daca tot asa face inseamna ca procesorul incepe sa isi arate adevarata varsta, si te va lasa in curand. nu ar trebui sa ai asemenea temperaturi, nu este un procesor foarte puternic, deci exista doar doua variante.ori cooler-ul, ori procesorul cu totul..Totusi,ar fi bine de verificat si temperatura de pe placa de baza...desi ma indoiesc ca ar putea fi de la placa.

| Petru68 explică:

(Sper ca am nimerit bine categoria)