| Todor_Paula_2001 a întrebat:

Mi-am pierdut abonamentul de autobus in urma cu cateva luni si am aflat ca o prietena l-a gasit la casa de bilete. Trebuie sa platesc vreo amenda ca sa mi-l returneze?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cui sa-i platesti? Prietenei? Ca nu te exprimi corect. Daca il iei de la casa de bilete nu platesti nici o amenda.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie doar sa te duci sa-l iei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Crezi că mai e valabil? Știu că abonamentul pe transportul în comun, e valabil o lună de zile.
Da, te poți duce să-l recuperezi. Să ai la tine actul de identitate, pentru a dovedi că tu ești posesorul său. NU se plătește amendă, plăteai amendă doar dacă erai prins de controlori, fără bilet/abonament, pe mijloacele de transport în comun.

| minrest a răspuns:

Nu. Te duci si ti-l da.

| dannyel86 a răspuns:

Nu. Oricui i se poate intampla.