| anonim_4396 a întrebat:

Bună,

Mi-o venit factura la e-on 250 de lei, nu știu dacă e sau nu justificat acest preț, mi se pare cam mult, nu am dat drumul la centrala, doar am gătit, nu știu de ce mi-o venit atata. Vouă cât v-a venit? Credeți ca v-a venit mai mult? Ce as putea sa fac în cazul asta? Sa închei un nou contract cu e-on? Dacă vreau sa fac asta pot și eu sa o fac? Factura nu vine pe numele meu, ci a proprietarului apartamentului fiind o ruda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Gazul s-a scumpit, s-a compensat, etc.
Compara CONSUMUL cu cel de anul trecut!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce factura ai primit: estimare sau regularizare?
Facturile de estimare se calculeaza conform consumului de anul trecut, in acelasi luna.
Factura de regularizare se face la intervale de 3 luni, dupa citirea contorului. Din diferenta de consum citit (la 3 luni) se scade consumul estimat (pe cele 2 luni intermediare citirilor).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Este cea de estimare.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Gazul s-a scumpit, s-a compensat, etc.
Compara CONSUMUL cu cel de anul trecut!

| Wr3nch a răspuns:

Uneori vine si regularizare

| Vântulalb a răspuns:

Tu, nefiind proprietar, nu poti face alt contract. Si degeaba l-ai face, ca tariful e acelasi.
Unde e atat de cald ca inca nu ai dat drumu la centrala?
Doar ai gatit? Nu te-ai si spalat? Apa calda tot de la centrala vine.
Uita-te la indexul de pe contor si compara-l cu cel de pe factura. Ai sa vezi acolo ce se intampla.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Folosesc radiator de camera. Pai si înainte ma spălăm tot odată pe zi, și venea mai puțin

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Radiatorul consuma ceva, sa stii... bec/tv/laptop/caldura/apa/instalații brad etc...

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

Nu are legătură cu e-on radiatorul, ci cu Enel ( curentul) curentul nu îl plătesc eu.

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Data fiind situația ca la mine energia electrica e de la e-on, prin urmare...

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

Înseamnă că tu ai E.on Duo, furnizor unic, îți vine și gazul și electricitatea pe o singura factura, sau ai încheiat un contract de energie electrica cu e-on.
eu la E.on plătesc doar gazul, și la Enel curentul, 2 facturi separate, eu nu plătesc și curentul la E.on doar gazul.

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nici un contract pentru gaz. Locuiesc la casa. Încălzirea o fac cu lemne happy.

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

E mai bine asa, ești tipla cu facturile, mai mulți dinero de pus deoparte.

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu crezi laughing. Un m cub de lemne, in zona mea se da cu 250 lei, mai pune taiatul care vine 30 de lei, iar de crăpat, crăpa tata. 3 camere incalzire+ baie. Pentru aceasta iarna mai mult ca sigur am cumparat peste 12 m, deci am cheltuit ceva. zic eu. Dar ce sa facem, conducta de gaza trece pe lângă localitatea de unde sunt, dar autoritățile sunt prea leneșe sa faca racordare. asta e.

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

Na,eu plătesc curentul la Enel și gazul la e-on, asa ca radiatorul pe care îl folosesc nu are legătură cu facturile ce îmi vin la e-on, ci cu Enel, tot ce ai înșirat tu in afara de apa la primul răspuns nu are legătură cu e-on, ci cu Enel în cazul meu, de aia am spus ca radiatorul nu are legătură cu e-on ci cu Enel în cazul meu, iar eu nu plătesc facturile la Enel, de asta se ocupa altcineva.

| w0dH a răspuns:

Nu,mi-a venit fix ca anul trecut.
560 mi-a venit, pare mult, dar la ce suprafata am si cate camere am e chiar ok.