| brokxy a întrebat:

Buna nu inteleg deci salariul minim pe economie pe care il ia toata lumea este 2.080 de lei sau 1.263?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Salariul pate fi mai mare decat cel minim, net, desigur.

11 răspunsuri:
| Florin9Florin9 a răspuns:

2000 și ceva

| siriusblack98 a răspuns:

Nici una nici alta.Salariul brut este de 2.230 lei iar cel net (in mana) este de 1.346.

| danutzu96 a răspuns:

1263 NET -adica atat iti raman tie in mana
2080 BRUT- adica din astia ti se ia impozite, asigurare medicala, contributie la pensie, etc si ramai cu 1263

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Gresala mea, acum am vazut ca l-au marit rolling on the floor
1346 NET -iei in mana si
BRUT e 2230 - din astia trage statul toate alea pana ramai cu salariu net laughing

| brokxy explică (pentru danutzu96):

Dar exista firme care pot sa dea mai mare decat net? mai mare de 1346 gen. nu mult putin gen 1500

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Daca nu lucrezi la benzinarie, esti femeie de servici s-a.m.d, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tara de UE... Salarii precum în Congo. Nu degeaba pleacă tinerii la munca în occident.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

Normal ca poate fi mai mare. Traiesti cu impresia ca toata lumea are salariu minim pe economie sau cum?

| brokxy explică (pentru suntserios):

Nu ma prea pricep la economie chestii din astea lol deci asa credeam

| antimulte a răspuns:

Unul e Brut celalalt e Net, diferenta intre ele sunt taxele, impozitele etc. Suma mai mica e cea iti ramane in mana.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E 2100 de lei.