| anonim_4396 a întrebat:

Bună (o să zic pe scurt),
Când a murit tataie, nu aveam niciun loc de veci așa că mama a cumpărat unul în grabă.
Dar nu a semnat niciun act, i-a dat omului banii în mână si aia a fost.
El mai are un mormânt lângă cel pe care ni l-a vândut și are pretenția să îi facem si lui gardul la mormântul lui.
Țin să menționez că nu i-a spus mamei mele câți metri i-a dat și a pus niște pari aproape pe mijlocul mormântului cumpărat de mama (noi rămânând cu jumătate de mormânt iar el cu un mormânt enorm) ele fiind lipite unul de celălat, "sper să mă îndrumați".
Mulțumesc frumos (sper că se înțelege)

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

E aiurea sa cumperi 'teren' fara sa faci un act de vanzare cumparare ceva, peste un timp te trezesti ca cel care a vandut locul de veci iti scoate mortul din pamant cu excavatorul pe timiri ce motiv ca vrea sa mai bage pe cineva.
Deci eu zic ca e bine de mers si vorbit cu acel om pentru a face acte daca nu doreste sa se mearga la politie si nu ar fi rau nici de dat o bataie buna, eu asa as proceda l-as calca in picioare l-as obliga sa imi faca acte si dupa aia sunt de acord sa platesc amenda politistilor...pentru ca e clar ca genul asta de om isi bate joc, este un om fara scrupule, o sa vezi ca veti avea probleme cu el.
Deci mergi si insista pe facutul de acte si/sau mers la politie, cred ca se poate face si o sesizare la parchet pentru inselatorie, asta daca nu vrea sa va ajute cu actele.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Pai a profitat de faptul că nu aveam altă soluție (si la preț a profitat)
Dar acum tot face aluzii să facem gard si la el și de aceea doream să știu dacă s poate ceva
Ii voi spune mamei mele să se ducă la poliție să se intereseze mulțumesc

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Vă mulțumesc pentru răspunsuri
Îi voi spune să meargă să vorbească la cimitir sau chiar la poliție
Măcar să se facă un act pentru a putea construi gardul în jurul mormântului lui tataie și să îi punem crucea

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu stiu de ce toti o dati cu fara acte nu ai niciun drept in loc sa o ajutati sa gasesca o cale de rezolvare!
Cel care a luat bani avea drept sa faca treaba asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără acte, nu ai nici un drept, chiar nici unul.

| Dismally a răspuns:

Pai care e intrebarea? Daca e vorba de acte, de lagalitate - cat timp nu ai acte nu ai nici un drept, nu conteaza de la cine si cum l-ai cumparat.

| Yuoia a răspuns:

Sa-i ceara act de vanzare-cumparare. Si sa vorbeasca cu administratia cimitirului. Ei stiu bine ca bunicul tau este inmormantat acolo.

Răspuns utilizator avertizat