| Chirilă_Maria_1990 a întrebat:

Pana cand pot calatori in UK doar cu buletin? Stau in UK acum si vreau sa merg in Romania in mai. Ma mai lasa astia sa vin inapoi?

Stie cineva daca imi pot face pasaport aici sau daca imi fac pasaport in Romania si nu pot astepta pentru el, mi-l pot trimite aici? Am auzit ca daca iti faci pasaport aici, iti ia buletinul si nu as vrea asta.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti calatorii in UK fara restrictii inca.
Dar pasaportul trebuie sa ti-l ridici, in persoana, de la oficiul unde-l depui.
Nu intereseaza pe nimeni ca nu vrei sa mai astepti si pleci, va trebuii sa te intorci si sa-l ridici, exact de la ghiseul unde l-ai depus, ca nu se pot face asemenea favoruri personale, nici pentru ministrii, dapai pentru un simplu cetatean.

Cat priveste ce ai auzit tu, ca ti se ia buletinul, daca-ti faci pasaport, cred ca cel care ti-a zis a ras copios pe seama naivitatii tale!
Buletinul si pasaportul sunt 2 acte de identitate, total diferite, care nu se pot anula unul pe celalalt.

| Chirilă_Maria_1990 explică (pentru Violleta2022):

"Cat priveste ce ai auzit tu, ca ti se ia buletinul, daca-ti faci pasaport, cred ca cel care ti-a zis a ras copios pe seama naivitatii tale!
Buletinul si pasaportul sunt 2 acte de identitate, total diferite, care nu se pot anula unul pe celalalt."

Eu am citit treaba aia pe net e un forum. Era o discutie serioasa, eu nici Macar nu eram implicata. Discutia era din 2006 ce-i drept si cel mai probabil asa se facea atunci ori oamenii de pe forum erau prost informati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chirilă_Maria_1990):

Niciodata, dar chiar niciodata nu s-a pus problema ca cineva sa-ti confiste un act de identitate, doar pentru ca ai altul.
Fiecare are rolul lui, cartea de identitate(buletinul), este un act de identitate intern cu extensie pe UE, pe cand pasaportul, este unul international.
Eu am 1 buletin si 2 pasapoarte, pentru ca am dubla cetatenie si pot calatorii unde doresc cu toate cele 3 actele de identitate. Ma rog, cu buletinul doar in UE, dar celelalte 2 pasapoarte, le folosesc dupa caz, ca sa nu platesc viza de intrare in anumite tari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel putin pana in 2019 cand uk fa iesi din ue poti circula linistit cu buletinul. Daca stai legal in uk iti poti reinoi pasaportul si acolo

| AlexSalling a răspuns:

Poti merge fara probleme. Stai linistita. Stii, cand se va intampla ca United Kindom sa iasa din Europa (nu prea curand) vor anunta la televizor. Vei sti. O dimineata frumoasa sa ai!

| Fifalde a răspuns:

Buna, as dori sa adaug ceva la raspunsul dat de DonnaAlba. Nu este necesar sa ridici pasaportul personal atat timp cat faci procura. Am fost instiintata de acest lucru cand mi-am depus actele pentru pasaport saptamana trecuta.