| BuburuzaAnca a întrebat:

Buna pentru cei cu cunostinte de IT. Am nevoie de un sfat. Ma aflu intr.o situatie in care nu stiu ce sa aleg, am nevoie de un sistem desktop de la care nu cer foarte multe. Ce ma intereseaza la un calculator nu e sa ruleze jocurile, nu sunt fan gaming mai ales pe PC. Tot ce vreau de la el ca performanta e sa pot rula, mai multe programe odata, in sensul de navigare pe internet si eventual alte ferestre deschise cu diverse aplicatii. Va intreb urmatoarea configuratie face fata unei astfel de situatie :

1. Model Procesor Amd Athlon 64 3500+
Frecventa procesor (MHz) 2200
Placa De Baza
Placa Video NVIDIA C51PV
Video integrat DA
Sloturi 1x PCI, 2 x PCI x1, 2 x PCI-e X16, 4 x DDR2, 4 x Sata
Sunet integrat In/Out/Mic
Retea integrata RJ-45
Chipset Nforce4 NVIDIA C51PV
Memorie
Capacitate RAM (MB) 2048
Tip RAM DDR 2
Unitati De Stocare/Optice
Capacitate HDD (GB) 80
Interfata HDD SATA
Unitate optica DVD-ROM

2. Model Procesor Intel Celeron 440
Frecventa procesor (MHz) 2000
Placa De Baza
Placa Video Intel GMA3000, 376 mb Share
Video integrat DA
Sloturi 1 x PCI Express x16
1 x PCI Express x1
2 x PCI
Sunet integrat Realtek ALC260 High Definition Audio
Retea integrata RJ-45 10/100
Chipset iQ965
Memorie
Capacitate RAM (MB) 2048
Tip RAM DDR 2
Unitati De Stocare/Optice
Capacitate HDD (GB) 80
Interfata HDD SATA 2
Unitate optica DVD-RW

3.Procesor
Model Procesor Intel Celeron 440
Frecventa procesor (MHz) 2000
Placa De Baza
Video integrat DA
Sloturi 2 x PCI
1 x PCI Express x16
Sunet integrat Realtek ALC262 High Definition Audio
Retea integrata Realtek RTL8111C 10/100/1000 Mbps
Chipset Intel G31
Memorie
Capacitate RAM (MB) 2048
Tip RAM DDR 2
Unitati De Stocare/Optice
Capacitate HDD (GB) 160
Interfata HDD SATA
Unitate optica DVD-RW

4.Model Procesor Intel Celeron 450
Frecventa procesor (MHz) 2200
Placa De Baza
Video integrat DA
Sloturi 2 x PCI
1 x PCI Express x16
Sunet integrat Realtek ALC262 High Definition Audio
Retea integrata Realtek RTL8111C 10/100/1000 Mbps
Chipset Intel G31
Memorie
Capacitate RAM (MB) 2048
Tip RAM DDR 2
Unitati De Stocare/Optice
Capacitate HDD (GB) 160
Interfata HDD SATA
Unitate optica DVD-RW
Periferice

5.ProcesorSocketLGA 775Tip procesorIntel Core 2 Duo Model procesorE6600Frecventa2.4 GHz
Tehnologie virtualizationalaDaTehnologie de fabricatie 65 nmPutere termica 65 WP
laca de bazaNorthbridgenVIDIA 7100-630iSouth BridgenVIDIA 7100-630iFront Side Bus800/1066/1333 MHz Tip memorie667/800-DDR2
Canale memorie2
Audio Realtek ALC1200LANnVIDIA nForceTPMDaBIOSAMI DDR2StandardPC2-5300Frecventa667 MHzCapacitate memorie2 GB
Capacitate hard disk160 GBViteza de rotatie5400 rpm
Interfata videoDedicata
Producator chipset videonVidiaSeriaQuadro NVS 285Tip memorie videoGDDR2Capacitate memorie video 128 MBBUS memorie64 bitProcesor275 MHzRAMDAC400 MHzSlotPCI Expre

6. Tip procesorAMD Athlon 64 X2 Dual CoreFrecventa2.33 GHz# of Cores2MemorieTip memorieDDR2Capacitate memorie2 GBHard diskCapacitate hard disk80 GBViteza de rotatie7200 rpmPlaca videoTip placa videoDedicataProducator chipset videonVidiaSeriaGeForce 210Tip memorie videoDDR3Capacitate memorie video 1 GBBUS memorie64 bitProcesor590 MhzFrecventa memorie1200 MHzSlotPCI Express x16 2.0Conectori1xDVI, 1xVGA, 1xHDMI Rezolutie maxima2560 x 1600Sistem de racireActiva

Tin sa precizez ca la numarul 3 si 4 se poate face si un upgrade la video si anume: Palit GeForce 210, 1GB DDR3.

Ce imi recomandati sa cumpar din astea 6? Mersi frumos.

3 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

1 si 6 insa hard diskul este foarte mic. Daca ai deja un sistem mai bine ti-l upgradezi cumparand o placa de baza, memorie (e f. ieftin ddr3) si procesor, urmand ca pe parcurs sa il upgradezi iar. Dintre 1 si 6 as alege 6 (suporta ddr3) Cumpara-l fara HDD si ia-ti macar un hard de 150gb (windows 7 si ceva programaiti vor manca in timp minim 50 gb)

| BuburuzaAnca explică (pentru supermamici):

Sa inteleg ca tu preferi AMD si nu Intel... mersi fain pentru raspuns

| supermamici a răspuns:

Da, este o chestiune de preferinta si de pret. Alege un procesor minim dual core. Banuiesc ca le vei cumpara second, sincer nu merita... Mai bine un mic efort si o configuratie light care pe parcurs poate fi imbunatatita, dar o configuratie care te va tine cel putin 3 ani (3 ani garantie + sanse mici sa se uzeze moral). Pana la urma oricare ar fi ok pentru ce ai tu nevoie, desi 2, 3, 4 ar trebui excluse intrucat la mai multe aplicatii se va misca mai incet (dar isi vor face treaba). Daca ai deja un sistem, acela poate fi upgradat (pastrezi carcasa si sursa) si sa cumperi doar alte 3 componente (procesora, ram si placa de baza) in functie de buget. Poti sa imi dai un mesaj pe supermamici la gmail.com si poate iti pot da mai multe info in functie de ce anume doresti de la un calculator. Sfatul meu, ia nou chiar daca dai 200 lei in plus.