| Andreea4441 a întrebat:

Buna. Pot călători cu avionul singura, neînsoțită din Uk spre România dacă sunt minora? (17 ani). Va rog sa îmi răspundeți doar in cunoștința de cauza!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti calatori singura si nici nu e nevoie sa suni la vreo politie de frontiera. E suficient sa cauti conditiile companiei aeriene cu care vrei sa zbori. Aproape toate ofera servicii de insotire minori. Practic cineva major te preda la aeroport persoanei desemnate de compania aeriata sa iti fie insotitor pana la avion si la aterizare este predata majorului care te asteapta.

Ai aici niste detalii mai clare

https://www.esky.ro/......-neinsotit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie decat cu insotitor imputernicit

| margota a răspuns:

Da poti! pentru detalii suna la politia de frontiera.

| Andreea4441 explică (pentru margota):

Poliția de frontiera din uk sau Ro?