| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Pot folosi aerul condiționat pe funcția de încălzire daca nu am împământare?

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Aparatul de aer conditionat iti face si caldura,asta daca are si functia respectiva.
Deci face caldura nu folosind curentul electric direct,foloseste freonul,cum zic oamenii si compresorul,asa face aparatele alea caldura.
Deci freonul iti aduce tie in casa caldura, nu curentul electric, pentru ca aparatul ala nu are rezistenta electrica ca si un resou.

Inverterul nu este motor invertor, inverter este o tehnologie sau mai simplu spus compresorul merge non stop laughing aia se numeste inverter.
De fapt chestia aia se refera la unitatea de afara, aia agatata de perete afara sau pe unde se mai pune.
Unitatea de afara are un compresor variabil, adica ce poate functiona la turatii diferite.Mai afre acolo o placa de aia electronica,un modul electronic,ala controleaza turatiile compresorului.

Deci inverterul merge non stop,nu se mai opreste niciodata laughing
Ca urmare inverter nu are protectie sau ce basme spui,ori crezi tu.
Si nu cred ca aparatul tau sa nu aibe si cablu de impamintare,are sigur, dar ala nu are legatura cu caldura si nici cu rece vara.

Impamintarea este ca la orice alt aparart, este un cablu care se leaga de un aparat, in caz de ceva, curentul sa aiba pe unde o lua, sa nu intre in persoana care stiu si eu atinge din intimplare pe acolo ceva.

| C0STEL22 a răspuns:

Nu are legatura.Impamantarea are doar rol de protectie. Chiar functioneaza ok pe incalzire cu randament bun.

| plants876 a răspuns (pentru C0STEL22):

Multumesc!
Cumnatul meu se contrazicea cu mine ca nu trebuie sa folosesc AC-ul pe încălzire daca n-am împământare fiindca nu are unde sa se scurga surplusul de curent.
Dar eu stiu ca AC-Urile din ziua de azi, au Motor Inventor, ceea ce e un plus de protecție.
Împământare nu am apucat sa fac inca la priza unde e AC-ul, ma voi ocupa pe viitor.

| Frank51 a răspuns (pentru plants876):

Există aparate de aer condiționat cu carcasă metalică? Tu ce înțelegi prin "surplus de curent"?

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Toate aparatele de aer conditionat, unitatea de afara are carcasa metalica.Aia din interior, are mai mult plastic, dar are si parti metalice la interior.

| C0STEL22 a răspuns (pentru plants876):

Exact,invertoarele au integrata o protectie suplimentara care detecteaza din timp daca motorul are o problema, scurtcircuit, infasurare intrerupta etc.invertorul practic este o placa electronica care transforma energia electrica de la priza de 230V asa fel incat motorul de la compresorul din interiorul aerului conditionat sa functioneze cu viteza variabila.Se modifica tensiunea cat si frecventa.
Se evita in acest fel pornirile si opririle dese.Cand se apropie de temperatura setata reduce progresiv viteza apoi se opreste, nu merge in continuu cum abereaza relian.

| Frank51 a răspuns (pentru relian):

Tocmai asta zic, că n-am văzut niciodată o unitate interioară cu carcasă metalică, plus că stă pe perete la 1.7m înălțime, deci cine o atinge? Nu înțeleg îngrijorarea userului.

| relian a răspuns (pentru C0STEL22):

Aberatii spui tu laughing esti cumva specialist in asa ceva,lucrezi cumva in domeniu? Ia si citeste "inteligentule"

"The power consumption is highest at the moment the compressor of the AC is turned on. In the Inverter AC, the compressor runs all the time and never stops. The compressor does not turn on and off repeatedly, so it does not require additional power."

Deci la tine inverterul porneste si opreste compresorul normal asa e?laughing atunci pentru ce mai este ala pus acolo,de cei mai zice inverter? Explica,nu spune ca eu aberez,cel care abereaza esti tu.

Nu mai semnaliza ca te faci de rahat pe la gura,sa nu zic **** laughing

Ba rima,ba bula,inverterul, face ca acel compresor sa isi incetineasca rotatiile la minim, cit poate el de incet, atunci cand temperatura setata de tine a fost atinsa.

Daca inverterul s-ar opri, atunci nu ar mai fi inverter laughing ar fi ca oricare al compresor normal.
Specialistii lu peste prajit, zic ca atunci cand un motor porneste, se consuma curent mai mult decat atunci cand el ruleaza normal.se afla deja in miscare.Asta este stiut, ca orice motor la pornire trage de 4-8 ori mai mult curent, decat atunci cand deje ruleaza, asa se intampla si cand tu tragi ceva cu miinile, ori impingi, la plecare trebuie sa folosesti mult mai multa energie decat atunci cand deja esti in miscare.

Nu stiu daca ai fost pe la scoala, banui ca nu, odata ce spui ca eu aberez laughing
Asa, si cum ziceam, pornirile astea repetate consuma curent mai mult, dar eu stiu f bine ca se intampla numa 1 secunda la pornire,nu se consuma lung timp atit,poti pune pe cablurile unui motor un aparat de masura si o sa vezi cit dureaza,dar daca aia zic ca se consuma,asa o fi.
Dar pe linga asta,acel motor fiind variabil,el pleaca cand trebuie sa bage freon in interior,pleaca usor,apoi creste turatiile,functioneaza asa un timp,pana cand temperatura din interiuor ajunge aproape de aia setata, moment in care computerul ala de care spui tu ca protejeaza, reduce iar turatiile, deci atit la" plecare, cit si la oprire "consumul este mai mic.Am pus ghilimele pentru ca ma refer la oprirea si pornirea sistemului nu a compresorului.

Asa ca ce au zis,hai sa bage un compresor variabil,pentru ca motorul ala trebuie sa fie variabil,altfel nu ai cum,si atunci cand temperatura setata a fost atinsa, computerul reduce f mult turatia acelui compresor, si il va tine asa sa ruleze acolo intruna, pana la o noua pornire a sistemului, moment in care iar creste turatia si tot asa.

Deci au facut asa sa evite pornirile repetate care ar consuma mai mult curent electric.Cam asta este ideea.

Deci ala care abereaza esti tu ok?
In cazul in care un Inverter s-ar opri si porni,atunci,pentru cei mai zici inverter? o sa faca exact ce face si alantu care nu-i zice inverter laughing.

Daca ar fi fost cum spui tu,atunci doar faptul ca pleaca usor,sau isi reduce turatiile la oprire nul face mai eficient,pentru ca orice motor cai variabil sau nu,la pornire consuma mai mult.

Compresor de asta variabil ai la masina. Pune tu AC ON la masinas si stai pe loc,sa vad si eu cand faci tu rece,cit dureaza, stind pe loc cu masina la soara,sa vad si eu cit rece o sa faci tu laughing

Cind spui ca cineva abereaza ar fi cazul si sa explici,iar daca nu te pricepi,macar sa arati in alta parte,unde spune ca e ca tine.

Eu tiam scos de undeva frazele alea,cred ca stii engleza cit de cit,daca nu foloseste google si vezi ce spune.

Vezi ca tiam lasat si un link., in caz ca spui ca ce am scris mai sus este de la mine.
Ba agaraci, pe viitor nu mai jigni oamenii, daca cineva greseste, vorbeste frumos. Puteai sa spui ca relian greseste, nu a spus corect, nu crezi ca era mai frumos si mai civilizat? Oare cand o sa va invatati sa va purtati si sa vorbiti normal ca oamenii?

O sa spui ca tea-m jignit si eu, asa este, dar am facut-o special, pentru ca esti genu de roman clocit la care degeaba ii explici si arati, trebuie sa vorbesti pe limba lui laughing

https://greatliving.in/......rigerator/

Unde pui ca un aparat genul asta inverter costa mai mult decat unul obisnuit.Nu este vorba doara de compresor,ai si computer, mai ai si cine stie ce valve, pentru ca odata ce compresorul ruleaza, nu trebuie sa mai bage freon in unitatea din interior, deci o avea ceva valve care circula freonul in sistem inchis acolo in unitatea din interior.

| relian a răspuns (pentru C0STEL22):

Placa aia electronica ce spui tu,este de fapt computerul acelui aparat si nu face ce spui tu,protejeaza pe bunica sa no pape lupu laughing aia controleaza tot, de la turatia compreosului, a ventilatorului, ala de afara vorbesc, pe baza informatiilor primite de afara, si de la unitatea din interior.

Ai nu-ti protejeaza tie compresorul de nimci sa nu faca scurt.Nu are nici o legatura cu prefectura.Scurt face compresorul daca sare izolatia aia de pe bobinele acelui motor,se poate intampla sa sara ca undeva a fost prost lipita,sau daca compresorul se incinge mult timp,zile,luni etc.
Daca se intampla ceva cu curentul electric si nu are de ajuns,acel motor are la interior o protectie termica,asa au toate compresoarele,cand temp e mare sare acea protectie.
Nu trebuie sa iti mai spun nimic pentru ca nu meriti laughing vorbesti oamenii pe la spate,ii jignesti,cand de fapt tu esti ala pe linga.

Cind spui variabil nu este nevoie sa spui cuiva se reduce tensiune,se reduce nu stiu ce chestii,ca ala tot nu pricepe ces alea laughing nu ca ar fi prost,ci pentru ca nu stie poate electricitate,asa ca e bine sa spui ca are un motor variabil,adica poate functiona cu ruratii diferite,asa iti garantez ca oricine pricepe, indiferent ca are cunostinte sau nu in domeniu.

Deci pe viitor daca raspunzi, si mai spui ca nu stiu cine abereaza, arata-i omului si ce am aberat, arata tu omului unde sau cine spune ca e ca tine.
Asa sa da doar din gura a proasta, asta stiu esti f bun la asa ceva.
Cind vine vorba sa si arati deja nu te mai gaseste nimeni laughing

| relian a răspuns (pentru Frank51):

Cgiar de ar fi metalica si ai atingeo nu s-ar intampla nimic. Oamenii astia vorbesc si ei, multi se cred stiutori, ala o fi crezind ca face caldura folosing curent electric, ceva gen rezistenta electrica, de aia eu fi spus ce i-a zis.
Dar nici asa nu are nici o legatura.Cel care intreaba daca este ingrijorat este pentru ca nu are cunostinte si cineva la speriat ca sa aiba grija ca nu stiu ce pateste laughing
Deci sa intilnit cineva fara cunosotinte cu desteptu satului laughing ceva genul asta

| C0STEL22 a răspuns (pentru relian):

Repar si programez printre altele si invertere sau convertizoare statice de frecventa dinainte ca tu sa iti cumperi bicicleta in Spania, ca in Romania nu aveai cu ce, aveai casa aia cu chirpici neterminata pe afara.
Articolele din reviste au fost scrise de ziaristi habarnisti care s-au informat si ei de pe unde au putut la fel ca tine.Protectia termica o face inverterul nu exista nimic in motorul compresorului cum aberezi din nou. Se masoare curentul absorbit si rezistenta infasurarilor in timp real.Cand temperatura setata a fost atinsa motorul incetineste apoi se opreste.Cand o sa ai bani sa-ti cumperi un AC cu inverter o sa te convingi singur de asta.Ca nu stii ce inseamna frecventa sau ca scrii ca un coplil de gradinita.nu este vina mea.

| relian a răspuns (pentru C0STEL22):

Asa sic e legatura are convertizoarele cu prefectura,cu aparatele de aer conditionat?
Amice in RO aveam bani sa iau mai orice,iar aici la fel,nu mai jigni oamenii ca un taran clocit ce esti.
Tiam dat articol nu din revista is de la companii de aer conditionat, iar aia din reviste, nu scriu de la ei, acolo in reviste scriu tot de astia specialisti, nu se apuca nea Dorel dealde tine sa scrie asa ce le trazneste prin cap.

Poti sa lucri tu si la cuc bau, asa si eu. lucrez la companie de aer conditionat, asta ca idee, dar nu ma dau mare asa cum o faci tu.
Sincer bicicleta nu am, desi nu ar fi rau sa incep sa folosesc, nu am mai facut miscare de f mult timp laughing ar fi f buna o bicicleta.Si nu sunt in Spania locuiesc in state,tara masinilor,a aparatelor de aer conditionat,unde nu exoista coteneata, baraca, orice fel de constructie fara aer conditionat, ma refer in statu unde locuiesc eu.

Amn spus si repet, arata ca este ca tine, macar arata asa din reviste, vezi tu unde le gasesti, macar arata ca este cum spui tu, nu veni sa ne spui ca lucrezi la NASA, nu-i nimeni curios ce spui pe aici.Treb sa si arati ce spui, nu doara sa dai din gura a proasta, sa spui ca existi si tu pe undeva.
Eu nua m casa, stau la aptm cu chirie laughing pe aici nu se folosesc chirpici si nici case gen cum is prin RO cazemate.

Tu continua sa programezi sticle de lampa, banui ca te pricepi f bine la ce faci.
Deci pe viitor cum am zis cand te bagi in discutii, vina si cu ceva explicatii, uite asta nu am spus, explica tu cum functioneaza un aparat de aer conditionat cu inverter, explica cum se opreste, cum porneste laughing nu asa vii si spui ca esti tu mare programator de peste prajit la tigaie laughing
Ba ne lesi cu textele astea.

Sincer nu stiu cum de te tiu aia la jobu ala ce spui cal ai.Programezi invertere laughing nici nu stii cei ala, programezi tu convertizoare, pfff mai nene daca eram si traiam prin padure poate te credeam, ori daca le zic la aia sugari, mai stii te cred.
Deja ai ajuns programator, esti scula, e bun si asa rau, programezi sticle de lampa, e si aia o meserie.

| C0STEL22 a răspuns (pentru relian):

Se pot programa vreo 160 de functii la un inverter profesional.O poate face oricine este scris totul in manual.Tu nu.
La cele de frigider sau aer conditionat programarea este facuta din fabrica si este scrisa pe un Eprom, dar este vorba de aceiasi parametri.

"Daca inverterul s-ar opri, atunci nu ar mai fi inverter laughing ar fi ca oricare al compresor normal."
Inverterul este o placa electronica care comanda un motor electric.
El alimenteaza motorul si uneori chiar opreste functionarea motorului electric. Deci iar aberezi.
Daca lucrezi la o firma de AC si inca nu ti-ai dat seama cum functioneaza un aparat de aer conditionat inseamna ca doar le transporti ca tot vreai sa te faci sofer de tir.Ti-ai indeplinit visul, chiar daca erai plin de bani tot ai emigrat.

| relian a răspuns (pentru C0STEL22):

Nu stiu xceia ia frectventa laughing chiar de nu stiam cautam in dictionar si gaseam,tu in schimb nici sa cauti undeva nu esti capabil.
Cind temperatura setata este atinsa se opreste compresorul,arata unde spune asta?
Daca arati jos palaria,Eu ti-am aratat ca e cum am zis eu,adica nu eu,ce au zis aia ce fac aparate genul asta,cas din reviste si ce mai spui tu,nu conteaza,arata si tu ceva,o revista,deci nu te luam pe tine de bun ca nici nu esti si nici nu te stie nimeni.
In afara ca programezi invertere laughing care nici nu stii ces alea,ai cumva vreo fabrica de ceva si fabrice ceva?

Inverterul este o tehnologie,deci nu ai ce programa tu,is mai multe componente,controlate de un computer,o placuta de ala electronica cum spui tu.
Acea palcuta vine deja programata,tu nu ai ce programa,nici de ai vrea,aia este scrisa o singura data,cruce,nu se programeaza de nimeni.

Se defecteaza pui alta,exact ca si la calculatoare PC s-a ars placa de baza la revedere,nu programeaza nimeni nimic,alea is programate de o firma de asta ce face acele electronice.

Normal acolo lucreaza cineva,poate lucra tot unu ca si tine,dar nu ala programeaza,este deja un soft facut de programatori,astia ce fac componentele au masinarii fac acele plcute,au aparatura introduc acel soft,aia e tot.
Deci tu ce anume programezi? Esti cumva programator? Programatorii stiu doara sa faca sopfturi,la altceva nu se pricep,asta ca idee.

Frectventa este o repetare a unui fenomen,a unui proces,zii cum doresti,asta ca idee sa stii si tu cei aia frecventa.

Protectia compresorulul o face inverterul laughing ba tu esti copac? Tiam mai zis inverter e ste tehnolofie nu este o piesa anume.

Oorice compresor are in el,compresoarele is inchise ermetic,de fapt se numesc eletrocompresoare,are in interior un motor electric,care actioneaza acel compresor,compresor care pompeaza gaz,deci gaz nu lichid,adica freon sub forma de gaz.
Daca in axcel compresor ajunge gaz lichid se duce dracu valve si ce mai are in el axcel compresor.
Cauta pe net,vezi gasesti compresoare sectionate,eu am vazut real,is sectionate,vezi tot ce au inauntru.

Deci toate compresoarele au acea protectie la motorul ala,protectie termica.
Plus de asta aparatul poate,nu-i obligatoriu,deci poate sa aiba sau poate sa nu aibe sensori de temperatura,sensori de presiune,aastea protejeaza compresorul de diferote situatii ce pot sa apara.

Uite asa cum iti explic eu tie,explica si tu ce afirmi,poti/
Sensorul de temperatura pus pe radiator,(coil) ala citeste si transmite ce temperatura are freonul catre computerul acelui aparat,iar daca scade tem la cit o fost ala setata,computerul ionchide compresorul.

Snesorii de presiune,in caz ca aparatul scapa freon pe undeva,refrigerant mai exact,freon era un tip de refrigerant,dar spunem asa popular,deci daca scapa freon,sensorul ala sudat pe tebvile alea de cupru prin care merge acel freon trimite semnal la computer si la fel ala inchide compreosorul.

Daca cumva apare restrictii si creste presiunea f mult,sau presiunea poate creste si datorita faptului ca filtru de aer este infundat,este murdar,nu se mai face schimbul de caldura dintre radiator si aer,asa ca freopnul se intoarce la compresor tot mai clad,ala pompind ridica si mai sus tem,asa creste si presiunea.

Daca ai fi mers la scoala ai fi stiut ca gazele functioneaza diferit,ai fi aflart de legile gazelor,ai fi stiut ca de ridici temp,cfrrste automat si presiunea si invers,pe baza asta functioneaza aparatele astea de racit ori incalzit cu freon.

Deci presiunea prea mare,sau prea mica,computerul inchide compresoru. Temperatura la motor inauntru mare,are acel swirtch termic lintrerupe curentu,lapoi trebuie sa racesti compreosrul sa poati sa-l faci sa plece iar,ori sal alsi sa se raceasca.
Pai tu vii sa imi explici mie povesti nemuritoare mai nene laughing.

Auzi cei aia frecventa laughing ai descoperit si tu acum america sau ce? Ia Explica mie aici,asa folosind cuvintele tale,cei aia frecventa la electricitate,unde anume apare si cei aia?

is curios,daca stii,explica simplu, se poate explica si sa vedem ce stii.
Tu ai venit cu ideea asta, ba a fost jignire case de chirpici, haabr nu am cei aia frecventa, de parca ar fi nu stiu ce chestie nemaipomenita laughing.

Nu exista nimic in compreosr, nici nu stii ce are ala inauntru laughing deci nu te baga unde esti depasit total.Auzi la nea dorel, vine sa imi zica el mie de compresoare, ba ma lesi.

Astept explicatie cu frecventa electrica, cei aia, unde amnume apare si de ce?
Discutam doara, incepind de acum vorbim fara sa jignim ok? Hai sa te vaz.

| C0STEL22 a răspuns (pentru relian):

Din 14.000 de raspunsuri majoritatea sunt inutile, gresite si scrise cu erori gramaticale elementare.
Ai demonstrat in cele mai multe situatii ca nu stapanesti fizica de clasa a 6-a sau gramatica de clasa a 2-a.

Exemple:
jobu ala ce spui cal ai
Ba ne lesi
vina si cu ceva explicatii
Tiam dat articol
ai atingeo
sa no pape lupu
ce face si alantu
asa face aparatele alea caldura.

Si Google Translate se cruceste de ineptiile scrise de tine, domnu' emigrant.