| Tyya23 a întrebat:

puteti sa-mi dati un link cu curiozitati,stiri etc. despre Normadie, Franta?

Răspuns Câştigător
| raresul2003 a răspuns:

Uite ce am gasitNormandia va ofera un amestec de atractii si peisaje superbe, insa cei mai multi vizitatori sunt atrasi de cei 644 km de coasta. Suficient de departe de Paris pentru a-si pastra originalitatea, insa suficient de aproape pentru a fi la curent cu schimbarile, Normandia este si un paradis gastronomic.

Pe pasunile ce intretaie paduricile de pe plaja pasc turmele de vaci, sursa industriei de lactate. Normandia mai ofera si concerte in castele, jazz sub copacii de mar, recitaluri in catedrale romenesti, targuri antice, gradini linistite, festivaluri de film si intreceri medievale. In secolul XIX si inceputul secolului XX coasta normandiei atragea mica nobilime. Ca urmare, au aparut multe statiuni exclusiviste, elegante si cazinouri.

Capitala Rouen este un frumos oras vechi, iar pentru a-l explora aveti nevoie de cel putin doua zile. Giverny este un orasel micut, care insa compenseaza cu frumusetea gradinilor lui Monet. Aici veti vedea tablourile pictorului prinzand viata. Normandia mai este faimoasa pentru coniacul din mere, numit Calvados. Honfleur este unul dintre cele mai frumoase orase portuare pe cere vi le puteti imagina, fiind multa vreme sursa de inspiratie pentru pictori. In Bayeux se afla faimoasa tapiterie ce trebuie neparat vazuta de cei interesati de arta. - See more at: http://www.turistik.ro/franta/normandia#sthash.zLnNB6NT.dpuf

2 răspunsuri:
| 1234dany5 a răspuns:

Ww.ziarelive.ro/despre/paris-normandie.html, http://www.youtube.com/watch?v=AmrCH0AhbDg, si... : http://www.youtube.com/watch?v=d1RyWq7aTUg! sper sa-ti fie de folos :)

| 1234dany5 a răspuns:

Ww.ziarelive.ro/despre/paris-normandie.html