| anonim_4396 a întrebat:

Bună! ROG SA RASPUNDA DOAR PERSOANELE AFLATE IN CAUZA LA ACEST MESAJ.
Aș dori să închiriez un apartament în oraș, doar că mă frământă faptul că nu știu mai nimic despre în ce constă să stai undeva cu chirie.
Deci întrebarea mea ar fi: în afară de chirie și curent ce alte utilități trebuie plătite, cum(adică unde)anume se plătesc și cu aproximație cam cât m_ar ajunge acestea?
Mulțumesc mult anticipat tuturor celor care îmi vor oferi un sfat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plătești întreținerea care cuprinde apa rece, apa calda + căldură daca apartamentul nu are centrala, întreținerea blocului care implica curățenie, gunoi etc. Întreținerea se plătește la administrația blocului fie cash daca e bloc mic vechi fie cu cardul, transfer bancar, prin diverse aplicații. Asta tine doar de asociația din care face parte blocul.

In rest separat ai de platit facturile la curent, cablu și dacă ai centrala la gaz. Primești factura, fie fizica, fie pe mail și o plătești cum vrei tu. Online, la banca, la automate de plata

7 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Intretinere (curatenie pe scara, iluminat, om care sa schimbe becuri, geamuri sparte, samd), iar daca blocul are asociatie de locatari, intretinerea va cuprinde si apa rece, calda, canalizarea si gunoiul
plus incalzirea, iarna, daca esti racordat

iar in afara de astea mai sunt televiziunea si internetul (care presupun ca iti trebuie), gazele (daca ai)

| OmBanal33 a răspuns:

Exista chirii unde nu se platesc utilitatile altele la care platesti.
Chiria tine de zone, de apartament.
Inafara de chirie platile pot fi:
Apa, gaze, internet, tv, etc.
Majoritatea apartamentelor au deja aceste facilitati, de aceea la multe din ele doar te ai mutat si gata, o sa iti vina factura acasa, dupa care o platesti.
Depinde cat consumi, pentru facilitati ar trebui sa te astepti in jur de 300 de lei

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Toate aceste costuri depind de orasul in care vrei sa inchiriezi.
Inchirierile de apartamente pot fi de 2 feluri:
1. - inchiriere directa de la propietar pe termen de 1 luna minim.
2. - inchiriere de apartament pintr-o firma specializata de inchirieri - sa zicem o agentie imobiliara.
in ambele cazuri la inceput trebuie sa vezi ce facilitati are apartamentul si sa ceri detalii despre ce platesti si cum.
Daca preturile cerute ti se par acceptabile, ramane sa iti scrii pe o hartie indexul de la contorul de gaz, apa rece si de la curent si sa intrebi ce taxa trebuie platita pentru serviciile de cablu TV+NET(pe luna) si cat este taxa lunara la asociatia de propietari pentru serviciile diverse lunare pe scara blocului - cum ar fi, curatenie-femeia de servici, iluminat pe scara, lift, gunoi, etc.