| Denisa_Alexandra_2001 a întrebat:

Am gasit un anunt de munca si am dat peste o jigodie de om, job-ul consta in a face curatenie si de a posta niste anunturi pe o pagina.
Am mers, totul o fost relativ ok chiar daca tipul parea putin dubios, cand am plecat tipul mi-a scris si o inceput sa-mi faca avansuri, ca poate sa-mi cumpere un apartament lux, ca-mi da 1000 de euro daca intretinem relatii sexuale, eu fiind minora avand 17 ani si el fiind om in toata firea.
Am mesajele in care spunea asta si ma gandeam ce as putea sa fac din punct de vedere legal ca sa nu mai intre si alte fete in capcana lui?

Multumesc anticipat.

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti cumpara virginitatea cu 1000€ e putin.

| Simpatic a răspuns:

Respect pentru tine ca esti printre cele 1-2% femei care doresc sa castige un ban cinstit!
Nu ai cum sa le protejezi pe altele ca daca ele sunt naive sa parasute din sange tot acolo le trage gena mai devreme sau mai tarziu.

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu cred ca exagerezi. Ai stat fata in fata cu el si nu ti-a facut nimic. Apoi, pentru ca intotdeauna virtual omul capata mai mult curaj, a vrut sa iti faca o propunere pentru ca i-a placut de tine. Nu a facut nimic ilegal, doar te-a intrebat daca vrei. Tu poti sa rupi orice legatura cu el si gata. Sunt multi oameni dubiosi si disperati pe lumea asta. Si sunt multe fete care ar accepta, felicitari ca tu esti cu capul pe umeri.

| RAY a răspuns:

Obsedat sexual, un gunoi merita sa i faci ceea ce ai de gandit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricand poti face o plângere pentru hartuire sexuala

| anonimg a răspuns:

Te incurajez sa cooperezi cu DNA-ul. I se va putea face o inscenare si va cadea in propria cursa. Asta daca stii ca el stie varsta ta.
Nu putini sunt adolescenti si oameni in toata regula -barbati si femei, baieti si fete- care racoleaza fete prin metoda "prieteniei". Apoi fac cum fac si le vand strainilor.

| minrest a răspuns:

Draga Denisa, daca facea angajari pentru o firma care nu era a lui, poti sa il reclami chiar la firma. Daca era el patronul, nu stiu din pacate ce trebuie facut, dar sunt de acord cu tine ca ar trebui reclamat.

| Donsavas a răspuns:

Nu poti face nimic. Exagerezi. Omul doar si a incercat norocul. Treci peste. Mai dai si peste oameni obsedați in viata asta.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru Donsavas):

Cum n-as putea face nimic? jegosul ala mi-a dat in scris efectiv ca-mi da mia daca o facem, ca-mi da apartament, ca are bani, ca sex inclus. Eu spun ca este o dovada, daca fata ta ar pati asta ai trece peste? aa, nu e doar un obsedat putea sa-mi violeze fata dar trecem peste.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Ce post de munca era ala, de videochat sau prostitutie?

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru Violleta2022):

Nu vad ce rost are raspunsul tau si cred ca ai crescut la orfelinat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Daca m-as pune la mintea ta, probabil ca toti am fii dupa strada sau de prin gunoaie, sau cine stie pe unde.
Ar trebuii sa ai bun simt si sa vorbesti frumos, ca nu toti suntem copii mici pe aici si stim cu ce se manaca joburile de acest gen.

Eu am intrebat foarte serios, ce munca este aia, pe care tu o descrii:...job-ul consta in a face curatenie si de a posta niste anunturi pe o pagina".
Curatenie la locul de munca, dupa ce fel de munca?
Si de cand se angajeaza copilasi sa posteze pe anumite pagini poze?
La asa descriere absconsa, numai joburi deocheate s-ar preta, dar probabil nici tu nu ai habar, ce implica jobul ala, odata ce patronul ti-a propus mai mult.
Cred ca ai intrat intr-o companie de videochat sau de pornografie sau chair bordel, ca s-ar potrivi cam tot ce ai povestit aici.

| Donsavas a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Insisti. Probabil fata mea nu ar intra in discutie cu oricine.
Omul nu a făcut nimic ilegal. Cred ca problema la tine e că el are bani si tu nu. Imoralitățile astea nu sunt scrise în codul penal.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, AnaMaria, nu seamana de loc a bordel sau videochat, propunerea, ca o fi reala sau falsa, e de secretariat si femeie de serviciu. Evident, oricum s-ar fi dat la ea, dupa cum se poarta. Pozele le-ai scos din burta. Ca a intrat, ai scos din burta; a fost la interviu, dar normal ca nu o sa se prezinte la munca, cand a vazut cu cine are de-a face.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Crede-ma ca nu stii despre ce este jobul asta.
Are 17 ani... angajata dubios, fara contact, cu avansuri, cu mentiuni de apartament de lux si intretinere de 1000 de euro, asta este clar prostitutie, ca unde altundeva, in alt domeniu, este posibil asa ceva?

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am vazut asa: pe de o parte, a fost la un interviu unde i s-a propus secretariat plus femeie de serviciu. Si a ramas sa o anunte, probabil. Dar pe de alta parte, a fost sunata mai tarziu de tip care i-a propus prostitutie, cum spui si tu; mai precis sa o intretina contra sex. Sunt lucruri separate. Normal ca daca intreaba cum sa il reclame nu a dat curs propunerii.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru Violleta2022):

„Daca m-as pune la mintea ta, probabil ca toti am fii dupa strada sau de prin gunoaie, sau cine stie pe unde.", de unde pana unde aceasta afirmatie? Cred ca esti foarte ofensata.
Da, imi dau seama ca nu toti sunteti copii mici si tu intri in categoria aia ce spun ca nu-s copii si imi baga afirmatia ca o incercat, n-ai ce sa-i faci si din acest motiv, aceasta mentalitate lumea o sa ajunga un loc de **** si o sa va mirati de ce.

Si ca fapt, varsta minima legala la care persoanele fizice pot fi incadrate in munca este de 15 ani, dupa cum prevede Codul muncii.

Multumesc pentru legatura asta de cuvinte, pentru ca ti-ai pierdut timpul sa tastezi niste cuvinte ce ti-au trecut prin cap.

Apreciez.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru Violleta2022):

Da, cand am aflat ca pute ceva in schema asta am remediat.

legat de contractul de munca, mi-s-a spus ca se face ca nu cred ca dupa prima zi atat de repede functioneaza demersul.

dupa ziua respectiva de munca cand am ajuns acasa mi s-a facut aceste propuneri si i-am spus ca o sa-i fac plangere ca m-a angajat fara contract legal si pe langa asta mesaje cu contexte sexuale.

Multumesc inca odata ca ti-ai dat cu parerea.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru Donsavas):

Fata ta nu ar intra? vrea si ea sa (.) se angajeze pe vara si cauta si merge la un interviu si nimereste asta, nu e o intamplare pe care ti-o alegi.

despre ce vorbesti? si problema la mine ca el are bani si eu nu? problema mea e ca e un cretin ce face asta.

n-am ce face, ai auzit de hartuire sexuala? ce mentalitate e asta ma oamenii buni? calmeaza-te si remediaza-ti mentalitatea, citeste o carte, fa-ti un ceai si cultiveaza-te ca duci lumea in jos rau.

| supadeceapa a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Poate nici nu face asta în general și i s-a pus pata doar pe tine.
Stai liniștită că și alte fete pot gândi pentru ele, nu cred că-i vreuna atât de proastă încât să i se arunce la picioare pentru 1000 de euro. Și nu e ca și cum se înghesuie minorele la muncă laughing.

| Donsavas a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Esti prea ofuscata, te iei de toată lumea. Citeste tu cartea aia, poate asa iti vei vedea de viata ta si lasi Oamenii in pace. Nu te hartuieste nimeni dacă iti vezi de treaba, victima ce esti!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Cand nu te duce capul, mai bine asculti de altii, fara sa te superi cand ti se spune adevarul.
Intr-o zi vei ajunge la vorba mea si sper sa nu fie prea tarziu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ți-a făcut o propunere, nu te-a obligat să faci nimic, îi dai block și ai terminat povestea.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru supadeceapa):

Mi-a facut o propunere? ai si tu dreptatea ta dar eu de felul meu ca persoana nu inghit asfel de propuneri mai ales de la persoana + 30, mi se pare ca ma decade pe mine ca persoana sa inghit acesta atitudine intr-o lume atat de frumoasa.

De ce sa stau cu mana in san si el sa continuie sa o arda ca un parazit? hmm, buna intrebare.

O propunere destul de posesiva.

Si nu m-a obligat, ai auzit de hartuire sexuala?,, Pretinderea în mod repetat de favoruri de natură sexuală în cadrul unei relaţii de muncă sau al unei relaţii similare, dacă prin aceasta victima a fost intimidată sau pusă într-o situaţie umilitoare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.".

Plus ca persoana respectiva a incercat sa (.) se scoata si o bagat tot felul de scuze, mi-a patat imaginea.

Eu zic ca nu rezolva doar un block.

ofofof, indiferenta asta

| supadeceapa a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Dacă tu vrei să crizezi de fiecare dată când dai de un libidinos, baftă în viață laughing. Până la 30 o să-ți faci nervii piure. E alegerea ta să-i citești mesajele. Lumea asta nu e deloc frumoasă. Și omul chiar n-are ce să pățească de la 2 mesaje stupide.

| Denisa_Alexandra_2001 explică (pentru supadeceapa):

Haha laughing am ras, nu e vorba ca ma crizez pur si simplu nu admit.

si nu sunt doar 2 mesaje stupide, sunt mai multe si cred ca as avea ce face cu continutul.

mai ales ca persoana din cate am inteles nu lucreaza la o firma si lucreaza la negru, incercarea moare n-are? de ce sa fiu indiferenta? de ce sa trec peste? Lumea e frumoasa dragul meu, oamenii o strica.

| supadeceapa a răspuns (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Okay, baftă laughing.

| Donsavas a răspuns (pentru supadeceapa):

Las-o,ea e o victimă domne', nu a vrut să citească mesajele si acum ca a fost obligată să le citească merge pe hărțuire, în mintea ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu cred ca la inceput vroia sa te pacaleasca ca sa te trimita la produs pe undeva prin sudul Italiei si te vindea cu 1500 de euro la primul peste care ii iesea in cale. Cel putin asta cred eu, nu stiu ce sa zic.

| brokxy a răspuns:

Ai grija ca ar putea sa fie un peste. Traficul de femei e foarte raspandit in Europa si iau fete mai ales din Romania cele mai multe si Bulgaria. Te-as sfatuii sa il reclami la politie pentru ca daca ai 17 ani si iti face avansuri si spune ca iti da si bani si iti cumpara casa, daca te-am mai si chemat in alta tara sunt sanse sa fie peste. Reclama-l la politie cel mai bine si nu te mai apropia de el