| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o nelămurire in privinta banilor, de ex : daca este 102, 00 inseamna 1 milion din cauza ca are 3 cifre inainte de virgula, daca este 1023, 00 înseamnă 10 milioane si ceva din cauza ca are 4 cifre inainte de virgula, iar dupa virgula este obligatoriu 2 cifre sau zerouri depinde cum cade, iar daca este 20223, 00 doua sute doi si ceva de milioane din cauza ca are 5 cifre inaintea virgulei, daca este 202234, 00 inseamna 2 miliarde si ceva din cauza ca are 6 cifre inaintea virgulei, deci e corect? Inca ceva este obligatoriu ca la sfarsit dupa virgula sa fie doua cifre sau zerouri? Eu la toata chestia asta ma referi in bani ca sa stiu sa calculez super perfect, va rog sa-mi explicati cat mai logic si pe inteles si daca metoda aceea cu numaratul cifrelor e buna ca sa-mi fie mai usor. Funda si vot! Va raman datoare. Multumesc

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Calculeaza si gandeste numai in bani noi. 200 nu inseamna doua milioane, inseamna 200. E adevarat ca ar fi doua milioane in bani vechi, dar asta nu mai conteaza acum.

| dannyel86 a răspuns:

1 leu nou = 10.000 lei vechi.
De aceea, 100 lei noi reprezinta 1.000.000 vechi si tot asa...
Ca sa obtii lei noi din lei vechi, duci virgula peste patru cifre la stanga.
234567, 89 lei vechi sunt 23, 456789 lei noi.

| Kaℓi a răspuns:

Nu o sa te obisnuiesti niciodata daca o sa continui sa simti nevoia sa "traduci" in bani vechi orice suma. Lasa milioanele, a trecut vremea lor, ce nevoie mai ai sa stii cate milioane e xxxxx, xx lei? salariile, preturile, taxele, totul e in bani noi, de ce trebuie sa stii si cat fac in bani vechi?

| Alindinu472 a răspuns:

Daca am 10000 calculez așa : 100 lei din 3 cifre (un mil) și eu am din 5 mai adaug un zero și înseamnă 1000 (10 mil) și e din 4, 10000 e și e din 5 și vine 100 de milioane

| Wordofthat999999 explică (pentru Alindinu472):

Tu mi-ai explicat cel mai bine deci sa recapitulam, 100, 00 un milion ( 3 cifre inaintea virgulei), 2000, 00 douazeci de milioane (4 cifre), 30000, 00 300 si ceva de milioane ( 5 cifre ), 400000, 00 4 miliarde ( 6cifre ) deci asa?

| nastasirobert a răspuns:

Ca sa iti fie mai usor ultimele doua zerouri care le folosesti tu mai sus gandestele ca si monezi(marunt) adica le anulezi, si citesti direct suma, adica 1234 este o mie doua sute trei zeci si patru