| Lena257 a întrebat:

Bună seara, am și eu o întrebare dacă ma puteti ajuta cu un răspuns! Eu locuiesc în Republica Moldova, sunt căsătorită și am o fetiță de 4 luni, eu vreau sa ma duc cu ea în România, problema e ca soțul este în Italia și nu mi-a făcut procura(împuternicire) cât era acasă. Din câte am inteles poate să facă procura(împuternicire) din Italia, as vrea să știu unde trebuie să se ducă, de ce acte are nevoie și cum trebuie să procedeze? Vreau sa va mai spun faptul că eu si fetița suntem românce iar soțul moldovean. V-aș fi recunoscătoare dacă m-ați ajuta urgent cu un răspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ambele (tu si fetita) sunteti numai cetateni romani atunci n-ai nevoie de declaratia sotului pentru a reveni in Romania cu fetita.
Detalii poti vedea si aici:
http://www.mfa.gov.md/calatorii-copii-minori/

| Lena257 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

Nu ai pasaport?
Treci copilul pe pasaport si gata.

| tril a răspuns:

Sotul va merge la un notar, asa cum ar fi facut si acasa.