| AddictedToMDMA a întrebat:

Bunica unui prieten a iesit la pensie pe caz de boala acum 15 ani. A avut un accident vascular cerebral ( Gradul II de pensionare ). De-abia acum a implinit varsta pentru pensionare definitiva si si-a depus actele in urma cu 4-5 luni, deci luna asta ar trebui sa ii vina decizia. Intrebarea lui este urmatoarea : I se vor adauga bani la pensie si pentru anii de boala? CU aproximatie, daca acum are 480 ron, ce pensie va primi dupa decizia de pensionare? Poate a mai trecut cineva prin asta sau pur si simplu, stie despre ce-i vorba. Daca va mai trebuie si alte detalii, intrebati-ma. Va multumesc pentru. eventualul ajutor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem sti daca va primi ceva in plus, dar poate opta pentru pensia mai avantajoasa, conform art. 64 din Legea nr. 19/2000. De asemenea, conform art. 38, perioada cat a avut pensie de invaliditate constituie stagiu de cotizare. Ca sa se poata calcula pensia este necesara cunoasterea exacta a dosarului de pensie si niste calcule. Aici: http://www.lapensie.com/ ai un calculator de pensie si daca stii datele cerute le poti introduce si o sa-ti calculeze pensia pentru limita de varsta a bunicii. Succes si numai bine!

| AddictedToMDMA explică:

@western Sunt constient de asta, am spus cu aproximatie.

| western a răspuns:

Nu iti poate spune nimeni cu exactitate. Abia dupa ce se lucreaza dosarul se va sti...chiar daca iti va raspunde cineva va minti cu siguranta.Asteapta si vei vedea.