| tina30 a întrebat:

Buna seara.De la Craciun incoace, centrala mea a inceput sa faca figuri in sensul ca ii dau drumul, merge 5 min, dupa care flacara se stinge si se aprinde la un interval de 33-4 secunde si tot asa face, temperatura in casa neajungand la cea setata din termostat.pentru ca facand mereu acel zgomot se stinge flacara si se aprinde si face ceva de genul, booooom, cand porneste dupa 3 sec. face iar booom, de te si sperii.Am si resetat-o cu sotul meu dar degeaba, am marit putin si presiunea apei a mers putin mai bine (cam 30 min)dupa care iar a inceput sa faca la fel, ce e de facut in cazul asta sau ce ne sfatuiti sa facem?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal gazul se stinge cand temperatura apei ajunge cu 1-2 grade peste temperatura setata si apoi se reaprinde dupa ce aceasta scade cu 1-2 grade sub temperatura setata, cel putin asa merge centrala mea. Oricum, nu ar trebui sa faca asa cum spui si cred ca ar trebui sa chemati un meserias, mai ales daca nu gasiti explicatia citind cartea tehnica. Numai bine!

| tina30 explică:

Mersi mult pentru ajutor...