| joghu22 a întrebat:

Din ce cauze poate exploda o centrală termică pe lemne? Întreb pentru prevenție doar.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sunt destul de periculoase daca nu sunt de calitate si nu sunt instalate corect, cu cap.
Ipotetic, daca ai ghinion se defecteze pompa ce recircula apa, o poti gasi pe acoperiș.
Poti desigur instala o supapa de siguranta, sau un vas de expansiune mai mare, insa per total, cele mai eficiente si sigure sunt cele electrice si cele pe peleti.
(in caz de probleme cu pompa, la cele pe peleti nu intra in focar decat o cantitate mica de peleti, sunt mult mai mici sansele sa creasca presiunea in vas si sa explodeze).

| joghu22 explică (pentru NLS):

Am scris mai jos un răspuns. happy

| Yuoia a răspuns:

Doar de la presiunea mare. Insa, vezi ce poate ridica presiunea peste limita.

| Adrian5575 a răspuns:

In mod normal, dupa ce trece de 100 de grade, se deschide supapa de presiune si nu se intampla nimic grav. Daca trece de 100 de grade si nu deschide supapa, crapa centrala sau tevi sau orice altceva. Sa ai grija sa nu treaca niciodata de 100 de grade.

| joghu22 explică (pentru Adrian5575):

Am avut 2 evenimente in noiembrie, cu centrală, nu am avut in 5 ani de când o am niciun fel de problema. Prima data, s-a supraîncălzit și au sărit supapele, pentru ca am dat-o la temp mare. Al 2-la eveniment la distanța de 2 săptămâni, a ieșit apa din țevi, a picurat peste cablul de la pompa și pompa s-a defectat, de era sa luam foc! Noroc ca a venit un prieten care se pricepe cu centralele sa schimbe pompa. Și de acum când aprinde tata centrală stau cu sufletul la gura, in primăvara urmează sa ne luam una pe peleți, am auzit ca e mult mai sigura. Mulțumesc pentru răspuns!

| badpanda a răspuns:

In general nu explodeaza chiar daca sunt exploatate aiurea.
Doar daca vreun Dorel face vreo modificare.
In cazul in care se opreste curentul, sau se defecteaza pompa unele centrare isi reduc automat tirajul, apoi chiar daca presiunea creste peste 3 bar exista o supapa de siguranta, si daca nici aceasta nu functioneaza surplusul de presiune ajunge la vasul de expansiune care este preferabil sa fie deschis.

| InOrOut a răspuns:

Din cauza presiunii scapate de sub control, adica sa tot pui pe foc fara sa iti pese de acel ceas care masoara presiunea, iar cand ajunge pe rosu explodeaza.
http://www.b-mag.ro/......-explodat/