| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,

Eu am inchiriat o garsonieara si platesc lunar 200 de euro. Am inchiriat garsoniera incepand cu luna Octombrie 2015 si pe langa chirie am platit si o garantie contravaloarea chiriei pe o luna.

Proprietara nu a vrut si nu vrea sub nicio forma sa facem contract de inchiriere, in ciuda faptului ca mereu am insistat pe acest subiect.

Daca nu vrea sa facem contract, atunci i-am propus sa ma ia macar in spatiu pentru ca eu de cateva luni am buletinul expirat. I-am propus sa ma ia in spatiu ca prieten de familie, nu neaparat chirias. Nici asa nu a vrut.

Garsoniera este in aceeasi casa cu proprietara, intrarea este separata, dar numai gazul il am separat, electricitatea si apa vine pe toata casa si platim fiecare jumatate din factura. Bineinteles ca nici asta nu imi convine, iar cand i-am spus ca vreau contoar separat pentru curent, iar pentru apa vreau apomentre, cu tupeu mi-a spus sa fac asta din banii mei pentru ca eu locuiesc in garsonieara. Imi venea sa ii dau cu ceva in cap dupa ce mi-a spus asta. Sa investesc bani in casa altuia... Cat tupeu.

De vreo doua luni, ca la oricare casa, s-a stricat bateria de la chiuveta din bucatarie. Bine, daca tot face pe ea si refuza sa imi inchieie contract dar nici in spatiu nu vrea sa ma ia, i-am spus sa vina sa imi inlocuiasca bateria pentru ca s-a stricat. Stii ce mi-a spus? Sa o schimb eu pentru ca ce am stricat sa si repar. Am vazut negru in fata ochilor si cu greu m-am abtinut sa nu ii dau cu ceva in cap. Normal ca te enerveaza. Adica contract nu, buletin nu, la vecini sa spun ca eu stau la ea ca sa o ajut in gospodarie, in schimb ea imi ofera casa, dar platesc chirie 200 euro si sa investec bani in casa altuia? Cand i-am spus despre baterie, pe langa cele scrise mai sus, mi-a si propus ce sa cumpar : Robinetul Delimano, ca sa fac economie si la curent si la apa. Auzi., bai...

Concluzia :

Ce vrea proprietara? Vrea ca tot ce se strica in casa sa repar eu, pe banii mei.

Ce vreau eu? In lipsa unui contract de inchiriere eu nu bat nici macar un cui. Eu i-am spus asta si mi-a raspuns ca asa sa stau cu robinetul.

Ce voi face? Voi schimba foaia, aia am sa fac pentru ca sunt chiriasul ei, nu si prostul ei. Saptamana asta vreau sa cumpar eu baterie pentru chiuveta, o inlocuiesc, apoi in ziua in care trebuie sa ii platesc chiria si celelate cheltuieli, scad frumos din chirie contravaloarea bateriei. Daca face scandal ii spun ca sa facem contract si pe viitor schimb pe banii mei. Daca ma ameninta ca ma da afara, atunci amenint si eu cu GARDA FINANCIARA si sa le spuna celor de la ANAF de ce nu vrea sa facem contract. Acum ceva timp i-am spus ca mai intai sa isi declare darile catre stat, apoi sa faca gura in fata mea si ca "eu nu fac evaziune fiscala". Dupa faza asta doua luni a luat tacere. Nici buna ziua nu imi dadea. laughing

Voi ce parere aveti? E bine ce vreau sa fac? Nu ma razbun. Dar nu pot sa investec bani intr-o casa care nu este a mea. Si nici contract nu vrea sa imi faca. Sau macar sa ma ia in spatiu. Era corecta, eram si eu corect.

2 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Da, e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine sa iti doresti sa inchei un contract de inchiriere a locuintei(asa esti mai in siguranta acolo+locuiesti cu forme legale iar daca e cazul sa ai de lucru cu institutiile statului(de ex. politia) tu poti argumenta(pe baza contractului incheiat) ca stai acolo cu FORME LEGALE si ca nu ocupi abuziv imobilul.

Stiu cum e si eu cu proprietarii(am patit-o) si crede-ma unii se feresc sa incheie un contract legal mai tare decat se fereste dracu de tamaie.
Si nu este deloc corect(in special pentru chirias)pentru ca NU ESTE IN SIGURANTA!(din mai multe puncte de vedere)

Pentru cativa bani in plus(in minus in cazul proprietarului) acesta prefera NESIGURANTA(ta, in primul rand-pentru ca ei sunt PROPRIETARII!)!

Si sincer mi se pare ca platesti enorm de mult pentru o garsoniera (adica o camera)+stai si cu proprietarii.
In ce oras/zona locuiesti?