| SpînuElena1828 a întrebat:

Eu am venit împreună cu mama mea în Republica Moldova, ea acum se află in Romania iar eu în Moldova, ea nu poate trece din nou frontiera până nu își face pașaportul deci practic sunt singura în Moldova, eu pot călători înapoi în România singura(adică neînsoțită de un matur)?
Mnționez ca am 17 ani!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti intra in Romania, de insotitor major ai nevoie doar pentru iesire.

| SpînuElena1828 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, eu pot trece, dar situația la mine e mai complicată, am o fiică de un anișor, ea tot cu cetățenie română, chestiia e ca tatăl ei e moldovean și nu se află în țară, eu cu ea pot trece în România fără el!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpînuElena1828):

Depinde de cetatenia fiicei, respectiv daca este cetatean roman sau al R.Moldova.
Daca este cetatean roman poti trece fara probleme.
Daca este cetatean al R.Moldova s-ar putea sa nu poti trece, nu stiu legislatia R.Moldova, asa ca intereseaza-te la politia de frontiera din R.Moldova sau cauta pe internet.

| SpînuElena1828 explică (pentru Ioandelasal):

De-acum am sunat și atâta timp cât copilul e cetățean român pot trece cum ai spus și tu, mersi oricum?