Întrebare recomandată | George18011993 a întrebat:

Buna seara, imi spune si mie cineva, am rata la bcr daca nu o platesc luna asta ce se poate intampla? Vazusem la tv ceva de anulare cu virusul asta, e adevarat?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa demonstrezi ca nu poti plati din cauza virusilor (dovada de spitalizare, carantinare, izolare acasa, suspendarea activitatii la locul de munca si diminuarea venitului sub nivel de existenta, daca ti-ai plati rata etc.

| Simpatic a răspuns:

Este valabila pentru cei in carantina nu si la tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se amînă cîteva luni orice rată la bănci pe perioada coronavirusului.Dar trebuie sa stai in casă, ca altfel te bagă la puscarie 2 luni.

| alina2k18 a răspuns:

Pai esti in carantina si NU TE POTI DUCE LA SERVICI?
laughing

| MoraruN a răspuns (pentru alina2k18):

1. serviciu
2. Unele locuri de munca sunt inchise (mai ales fabrici).

| Yuoia a răspuns:

Era doar o idee pentru cazul in care se inchide totul ca in Italia. Nu e hotarat asta. Plateste rata ca sa nu ai probleme. Si nu se anuleaza, ci doar s-ar decala daca se intampla.

| Speranta12 a răspuns:

Trebuie sa anunti ca nu poti plati. Ii suni si ei iti vor acorda o perioada de gratie de vreo 2-3 luni. Dar trebuie sa justifici serios de ce nu ai bani. Nu orice caz este scutit asa usor.

| Eugen80 a răspuns:

Nu se anuleaza nimic, se poate amana 9 luni. Deci mergi la banca, plateste rata daca ai vreuna de plata, sa fii la zi si apoi ti se amana ratele 9 luni!