| johnkenedy a întrebat:

Buna seara, ma framanta 2 lucruri de ceva vreme si sunt sceptic in privinta asta.
1: Daca termin o facultate de it in Romania, iar pe urma poate vreau sa plec din tara sa lucrez ca programator, am sanse sa ma angajez cu licenta de aici? Adica e recunoscuta? (intotdeauna am avut conceptia ca de fapt o licenta de aici e facuta sa functioneze doar aici, nu si in strainatate, pentru ca am impresia ca daca mergi cu licenta de aici nu te primesc din cauza ca esti roman, sau chestii de genul asta.)
2: Diploma de bacalaureat, ce relevanta are in afara tarii? Cu ce te ajuta ea in strainatate (ma refer la un job) te poate ajuta sa gasesti un job mai bun?(nu doar constructii, munca in depozit etc).

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Licenta conteaza doar uneori in strainatate: cand vei aplica pentru vreo rezidenta permanenta sau cetatenie. In rest in domenii foarte sa zicem selecte: anumite specialozari in armata sau alte structuri militarizate, in fata unui juriu (daca trebuie sa dai expertiza, etc).

In viata de zi cu zi nu conteaza.

2. Nu cunosc vreo situatie in care diploma de bac sa ma fi ajutat pana acum.

| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Dar ai incercat sa te angajez undeva fara bac luat?

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Draga seriosule,

Nu imi aduc aminte sa fii folosit undeva diploma de bac.

Totusi nu uita, par a fi foarte rare cazurile in care, termini liceul fara diploma de bac, si sa si pari inteligent si pregatit in domeniul de programare...
Eu nu stiu pe nimeni, dar zic rar pentru ca poate or fi si niste cazuri din astea...

| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu doar am întrebat dacă ai încercat sa te angajezi undeva fără sa ai bacul dat

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Nu a fost cazul la mine...

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 da (dar să știi meserie)
2 zero

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În IT te întreabă ce știi să faci și îți dă probă de lucru, diploma e de frumusete, iar bacul tot la fel. Te uiți la el, că aveai o moacă faină atunci în poză și te bucuri gândindu-te retroactiv, ce vână zăcea atunci în tine.

| ziftode a răspuns:

In general putini stiu ca un programator BUN nu are nevoie DELOC de nici o hartie, pentru ca... ei bine, la programatori buni NU EXISTA CONCURENTA, asa ca daca esti programator bun si treci de interviu, pe nimeni nu intereseaza ce diplome ai si nici salariile nu sunt afectate de asta

CHIAR SUNT FURATI PROGRAMATORII BUNI (cu salarii mai mari decat primesc acolo unde lucreaza)

asta e o exceptie la orice alta meserie, din cauza ca poti sa ajungi programator bun, CHIAR FOARTE BUN, fara sa faci nici o scoala, OARECARE! insa trebuie sa ai talent, si (evident) pasiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa muncesti ca programator si ai calificare si experienta, o poti face si de pe varful muntelui Kilimanjaro.
n-are nici o relevanta unde esti happy si nu, nu te ajuta la nimic bac-ul. pe unde am fost si am muncit, nu m-a intrebat nimeni, si atunci cand m-a intrebat, le-am zis, o sa o aduc, si adusa a fost laughing
asta cu diplomele tine strict de stat.
Daca nu ai bac si muncesti in Romania, o sa te incadreze necalificat si o sa iti dea ciuciu. minim pe economie, ca asa e la romanica : ) niste jegosi. Au vandut tara, si nu se lasa pana nu vand si ultima pietricica. Niste cretini.

| Rd79 a răspuns:

1. In IT se cere de obicei experienta. Te poti angaja fara nici o diploma daca ai ce arata.

2. Nu foarte mare. E o hartie destul de nefolositoare daca nu ai experienta intr-un anumit domeniu. Ca si in Romania de altfel.

| Anonim0725 a răspuns:

Da, poți pleca oriunde vrei tu. Sora mea a terminat aceeași facultate și lucrează în străinătate ca programator/ingirer IT.
Iar diploma este recunoscută și în străinătate.