| aspire7 a întrebat:

Pe 15 august plec in Italia si am nevoie de procura de la tata ca ma lasa sa merg cu mama in afara, pentru ca parintii mei sunt despartiti. Ce acte imi trebuiesc, trebuie sa fie ambii parinti de fata? In Italia iti mai trebuie pasaport daca ai buletin? ( am 17 ani ) Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu trebuie sa fie amandoi de fata, tatal tau merge la notar, da declaratia respectiva mentionand tara si perioada in care calatoriti si face cumva sa ajunga la voi, poate s-o trimita si prin posta. ajunge doar buletinul, nu-ti trebuie si pasaport http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php
vezi ca declaratia aia se opreste la vama in general, sa-i faceti o copie xerox sa aveti in caz de nevoie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai spus un element esential pentru un raspuns corect, respectiv daca sunt divortati si ai fost incredintat mamei.
Daca este asa nu ai nevoie de acordul tatalui (se da printr-o declaratie si nu prin procura).
Daca mergi cu mama aceasta va arata la granita hotararea de divort.
Daca ai carte de identitate (nu buletin de identitate, cu acesta nu se poate merge) nu ai nevoie de pasaport. Numai bine!