| vreaubebe a întrebat:

Buna seara, stie cineva sa imi raspunda la urmatoarele intrebari, va rog frumos?! La schimbarea C. I in urma cununiei( deci schimbarea numelui de familie) mai trebuie timbru fiscal si achitat taxa de buletin, mai trebuiesc prezentate actele de proprietate a imobilului, daca domiciliul nu se schimba, si cat timp dureaza pana la eliberarea noului act de identitate? va multumesc mult

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună! La preschimbarea cărții de identitate indiferent de motiv, se prezintă următoarele documente:
- cererea tip pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;(chiar dacă în prezent ai același domiciliu)
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor.
Din experiență îți pot spune că de regulă cartea de identiate se poate obține în maxim o săptămână, în funcție de numărul solicitărilor.
Casă de piatră!

2 răspunsuri:
| vader a răspuns:

Dosarul e acelasi, taxele sun aceleasi durata e aceeasi mai trebuie certificatul de casatorie copie si original.

| cosmin0608 a răspuns:

Poate intrebarea e veche insa poate ajuta pe cei care ajung pe acest topic. Aici
https://www.infobox.ro/acte-schimbare-buletin-carte-de-identitate/