| cryyysss a întrebat:

Buna seara TPU, din pacate eu am ramas fara servici pe data de 22 decembrie, mi-am facut sarbatorile acasa si de la fostul meu loc de munca am primit actele pentru somaj pe data de 5 Ianuarie, eu am preluat actele de la ei, dar nu am depus actele pentru somaj, deoarece am cautat de munca, nu am vrut sa intru in somaj, din pacate nu am gasit deloc de munca.
Acum as vrea sa depun actele pentru somaj, desi a trecut o luna de la incheierea contractului de munca, intrebarea mea este urmatoare.
Exista un termen pentru depunerea actelor pentru somaj? sau pot depunde somajul chiar si dupa o luna si ceva de la incheierea contractului de munca?
Ofer funda si respectul meu.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, exista: 30 de zile. Daca depasesti 30 de zile indemnizatia de somaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.