| Blayan18 a întrebat:

Buna seara,TPU,m-am apucat de fumat de cateva saptamani,problema este ca ai mei sunt cam destepti,si se prind cu una cu doua,unde ar fi cel mai bun loc sa ascund pachetul,adica ma gandeam ca as putea cumpara un seif,sau daca le-as ingropa in fata blocului,ceva pareri, idei.Nu e troll intrebarea e pe bune, si nu glumesc, nu ma luati la misto.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce sa le ascunzi? Nu e asa cool sa iti asumi faptul ca fumezi? Cool e doar sa stai cu tigara in gura?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Tu realizezi ca este imposibil ca cineva de aici sa nu te ia la misto, nu?
Dragul meu, la 16 ani doar prost sa fii sa fumezi.
Mereu ma intreb, daca incepeti sa fumati, voi luati in considerare EFECTELE?
Doar asa, de curiozitate, verifica te rog efectele pe care ti le ofera fumatul, poate ti se va schimba decizia.
Sper ca la cei 16 ani ai tai, poate ai putin creier incat sa constientizezi ca te "sinucizi" fara sa vrei, sau mai bine zis, te degradezi incet si sigur pentru "placere", care "placere" nici pana acum n-am inteles.
Sper sa dea Bunul Dumezeu sa te prinda mamica ca fumezi, si dupa, poate vei constientiza riscurile la care te supui, + bataie si multe luni fara prieteni/televizor/telefon etc. rolling on the floor
Intr-un final totul va iesi la iveala, si acum cat nu stie nimeni, te poti lasa fara probleme. Nici nu ma gandesc la ce ti-ar face parintii daca ar afla rolling on the floor
Recunoaste, anturajul este de vina, nimeni nu descopera tigara asa simplu zicand "de azi incep sa fumez", adica in 90-95% din cazuri anturajul este de vina.
Iar ideea cu seiful... atat de frica iti este de parinti? Adica poti deduce foarte usor din disperarea ta pentru "sinucidere" frica parintilor.
Spor la "sinucidere".
Iar daca intrebi, da, sunt contra fumat si ii detest pe cei care fumeaza happy

| Bitzer a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce o tot dai cu Dumnezeu inainte? Nu te-a invatat Biblia ca nu-i bine sa-i judeci pe ceilalti?

| minrest a răspuns:

Daca montezi un seif, e clar ca ai ceva de ascuns, iar daca le ingropi in pamant, se strica. Ce castigi din faptul ca fumezi?

| JackR a răspuns:

Nici o sansa sa scapi neprins. Chiar daca ascunzi pachetul de tigari, nu poti sa ascunzi mirosul, mai ales daca unul din ai tai este nefumator. Ca sa nu vorbesc ca, orice ai face, la un moment dat tot vei avea ramasite de tutun intr-un buzunar. Si atata vreme cat mama ta iti spala hainele, esti "mancat". Mai bine le spui, chiar daca n-o sa le placa. Dar macar te vor aprecia pentru onestitate si "barbatie".

| DumitruS a răspuns:

In primul cos de gunoi, acolo sa-l ascunzi. Stiu, acum e cool si nu-ti pasa ca fumezi, crezi ca nu se poate intampla nimic. Peste 10 ani iti vei dori din suflet sa nu fi aprins tigara aia, caci atunci n-o sa te poti lasa.

Eu nu vorbesc din carti, vorbesc din experienta. Pe la varsta ta m-am apucat si eu si a fost o idee foarte proasta. Lasa-le acum, cat poti, lupta cu tine. Acum e mult mai usor, dupa ani de viciu nu va mai fi asa.

| D3I3 a răspuns:

Pai stiai ca e periculos sa fumezi? Exista o multime tipuri de cancer care pot aparea din cauza fumatului.

| Shimozukushiki a răspuns:

Pune-l și tu în camera ta că doar n-o să-l pui la bucătărie să-l vadă al tăi