Întrebare recomandată | 18Matei18 a întrebat:

Buna seara TPU! Nu stiu daca am ales bine categoria dar cunoaste cineva un loc in Piatra Neamt unde se pot repara arme cu electrosocuri? Lanterna nu mai functioneaza, iar sunetul pe care il emite cand il pornesc nu mai e asa de puternic.

Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

Salut te pot ajuta cu o idee si poate o sa-ti poti repara singur arma
"lanterna nu mai functionaza"
1)poate s-a ars led-ul
2)poate s-a dezlipit un fir de pe placa
"sunetul nu mai e la fel de puternic"
1)Aici poate fi vorba despre baterie(daca arma e de mult timp bateria isi pierde in timp (lichid daca e baterie pe li-ion)
2)cele 2 capete pe unde trece curentul posibil sa fie acoperit de ceva impuritate si din cauza aceasta sunetul(curentul respectiv)scade
daca stii aparatele vechi de fotografiat ca scotea acel sunet la blitz acolo e o descarcare foarte mare de curent in sunetul respectiv asa ca o idee happy poza https://imgur.com/a/Pj2pwk9 asta produce curentul respectiv happy
Succes happy

| 18Matei18 explică (pentru AlleXuSS):

Multumesc mult, daca nu voi gasi pe cineva sa ma ajute o sa incerc sa il repar singur.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La un electronist in general, nu cred ca exista vreun service sau atelier specializat numai pe electrosocuri asa cum exista serviceuri cu specific reparatii calculatoare sau reparatii biciclete, dar nu este exclus in piatra neamt sa fie si doar pentru electrosocuri sau tasere happy

| Gigi777 a răspuns:

Ai grija sa nu ranesti pe cineva cu aceste arme cu electrosocuri. Nu sunt jucarii acestea. Sanatate!