| Viorelaa26 a întrebat:

Trebuie sa fac revizia la centrala de gaze, dupa ce fac aceasta verificare mai trebuie sa merg si la cei cu gazele sa dovedesc ca am făcut asta si sa mai plătesc si la ei ceva?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat centrala, cat si gazele trebuie verificare la interval maxim de 2 ani.
Pentru cei de la gaz este nevoie de dovada verificarii centralei si a hornului (daca este folosit).
Daca nu ai horn, atunci poti lasa totul pe seama celor de la gaz, daca au echipa si pentru verificarea centralei.

| mihai69 a răspuns:

Nu mai ai nimic de făcut. Dacă cei care au făcut verificarea erau o firmă autorizată și agreată de furnizorul tău de gaze, ei trimit furnizorului dovada efectuarii reviziei.
Plata verificării ar trebui să apară pe următoarea ta factură de gaze.

| Viorelaa26 explică (pentru mihai69):

Am făcut verificarea la centrala termică și acum spun ca trebuie sa o fac si la gaze.

| mihai69 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Păi e corect, sunt servicii diferite.
Dar în întrebare nu ai spus asta.
Așadar, da - e nevoie ȘI de verificarea instalației.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nu mai trebuie sa te duci acolo

| vmalex21 a răspuns:

Nu.Mie mi-au lipit o eticheta pe centrala, am semnat o hartie si mi-au dat o altă hârtie.Aia de la Eon(depinde de judet)vin si verifica o dată la 2 ani si vad pe centrala.

| StefanDrg a răspuns:

Nu.nu mai trebuie sa fac nimic

| StefanDrg a răspuns (pentru StefanDrg):

Faci*

| Viorelaa26 explică (pentru StefanDrg):

Deci dupa revizie nu mai merg la cei care mi au tras gazele?

| StefanDrg a răspuns (pentru Viorelaa26):

Nu

| anasimina a răspuns:

Buna! Dupa ce ai efectuat revizia, trebuie sa prezinti intr-adevar un certificat de conformitate emis de firma de instalatii autorizata ANRE la distribuitorul de gaze naturale.
De obicei, prezentarea certificatului la distribuitorul de gaze se face din ce stiu direct de catre firma care a efectuat revizia, iar taxa se plateste doar catre respectiva firma, nu si la distribuitorul de gaze. In principiu nu ar mai trebui sa faci niciun demers in plus. Acest certificat este un document important care atesta ca instalatia ta de gaze a fost verificata si este sigura pentru utilizare, iar prezentarea lui la distribuitorul de gaze naturale este obligatorie conform legii. Pentru detalii poti contacta firma Help Instal, ii recomand pentru seriozitate si promptitudine: https://help-instal.ro/preturi/preturi-verificari-gaze/