| PaulSeby91 a întrebat:

Buna seara tuturor. Va rog sa ma lamuriti si pe mine legat de un articol de am citit. In timp ce citeam tot regulamentul de atribuire a locurilor de parcare de la mine din judet (Brasov) am citit la contraventii si sanctiuni ca "Se sanctioneaza cu amenda montarea unui dispozitiv de blocare pe locul de parcare". De cand se da amenda pentru ca ai pus sistem de blocare pe locul care il platesti? Daca nu am fost eu destul de atent cand am citit va rog sa ma scuzati dar sper sa ma lamureasca cineva inainte sa depun cererea la primarie.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De cand se da amenda? De cand a fost adoptat regulamentul in Consiliul Local Brasov. Locul de parcare este al primariei si primaria face regulamentul cum vrea cu conditia ca sa nu incalce o lege. Legea spune ca locul de parcare se poate folosi de catre oricine pana la ora stabilita (de obicei pana la ora 15:00). Dupa acea ora poti suna la politie sau politia locala. Atentie! Nu la 112. Cei de la 112 te pot amenda pentru ca blocarea locului de parcare nu este o urgenta, ceva grav. Citeste si Legea nr. 215/2001!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Avand locul tau de parcare (in blocurile noi platesti 2000€) parcare supraterana adica in aer liber e posibil sa monteze sau nu blocaje pe parcare. Singur nu ai cum sa iti pui dar nu ar trebui sa fie problema de asa ceva, cand cineva tia luat locul suni 112 si il scoate cu tractarea sau amenda.