| Denisa1252 a întrebat:

Vineri am programare pentru a îmi face un nou pașaport, știți cumva dacă este nevoie de buletin in original? Merge și copie plus pașaportul anterior?
Azi am fost sa îmi fac viza de flotant și mi-a fost oprit buletinul pentru 10 zile și mi s-a dat doar o hârtiuță cu care pot sa ma duc sa îl iau la data scrisă pe hartie. Nu as vrea sa aștept încă 10 zile pentru a îmi putea face pașaportul, in ideea ca nu ar putea ajunge la timp.
A mai trecut cineva prin situația aceasta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa ai buletinul si certificatul de nastere, in original!

" 4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC

a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.
-cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original.
Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
-documentul care face dovada achitării contravalorii paşaportului, în original, sau documentul de plată editat pe suport hârtie conţinând toate informaţiile aferente plăţii efectuate prin mijloace de plată online, completat pe numele titularului;
-paşaportul anterior, dacă acesta există"

sursa: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar original