| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva sigur. Dau funda? A facut cineva cursuri la somaj? Stie ce acte imi trebuie pentru a ma inscrie la curs?
Va multumesc!

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din câte am înțeles, dacă ești deja înscris(ă) la AJOFM, tot ce trebuie să mai faci e să completezi o cerere (primită de la sediul lor), unde vei declara pe propria răspundere că ai luat la cunoștință de prevederile legale cu privire la dreptul de a beneficia de servicii de formare profesionala gratuite. De asemenea, că ai luat la cunoștinta obligatiile ce îți revin ca urmare a participarii la cursul de formare, că te angajezi sa suporti consecintele legii etc. etc.
Cu alte cuvinte, dacă te înscrii la șomaj, trebuie să urmezi un curs gratuit, obligatoriu, din câte știu. Alegi un curs care să îți placă, altfel totul va fi un chin (sunt cursuri pentru cei care au studii medii, cursuri pentru cei care au studii universitare). Cei de la AJOFM te vor contacta cu privire la locul unde se va desfășura acesta, cât și data/ora când trebuie să te prezinți la curs.

| anonimg a răspuns:

Iti trebuie doar fluturasul care dovedeste ca esti somer -fie indemnizat (care primeste bani), fie neindemnizat (care a terminat somajul platit dar care este inca somer si nu mai primeste bani de la somaj). Nimic altceva.
Dosarul trebuie sa il actualizezi mereu -fie ca mai primesti bani, fie ca nu mai primesti. Daca nu vei actualiza dosarul, nu vei ma figura la ei ca somer. Astfel vei fi nevoita sa platesti cursurile. De aceea sa nu lasi sa expire termenul de reinnoire a dosarului.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Si indemnizatia o scot tot de la ei? Si la dosar doar atat trebuie?
Nu am luat niciodata somaj

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai drept sa primesti indemnizatia, aceasta o vei ridica de la posta. Posta te anunta de zilele cand se dau banii pentru somaj.
Actele pentru depunerea somajului ti le vor spune cei de la somaj.