| 90AnnaLove89 a întrebat:

Stiu ca o sa fie o intrebare ciudata dar, cum poti visa ceva care ai vrea sa visezi?= un lucru, o persoanahappyFunda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa ma intrebam si eu, eu asa fac te interesezi cat mai mult de persoana/obiectul respectiv, te gandesti la el, ar putea dura cateva zile...

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai gandit toata ziua la acea persoana si adormi cu gandul la ea, cu siguranta o vei visa. Idem cu lucrul.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Exista o gama larga de tehnici pentru a visa lucid.
In primul rand, pentru orice tehnica, trebuie sa ai un jurnal de vise. Acest jurnal consta intr-o agenta in care vrei insemna, in fiecare dimineata, tot ce iti ce ai visat noaptea trecuta. Nu exista "eu nu visez". Un om viseaza in fiecare noapte, iar prin jurnalul asta tu iti antrenezi mintea sa considere atentia asupra viselor o necesitate. Jurnalul va fi obligatoriu pentru orice tehnica. Doar nu vrei sa ai un vis lucid, iar mai apoi sa il uiti, nu?
Eu, personal, nu retin numele tehnicilor. In primul rand stau prost la capitolul asta, si in al doilea rand imi este inutil.

Una dintre aceste tehnici ti-o voi spune in paragrafele urmatoare.
Aceasta tehnica poate fi folosita separat, dar nu este gresit daca o combini cu restul metodelor pentru a da rezultate, vizibil, mai bune.
In fiecare zi, cand iti amintesti, pui la indoiala realitatea, o verifici testand daca visezi. Facand acest lucru, te vei obisnui, iar cand vei testa realitatea, tu fiind in vis, acesta va deveni unul lucid.

Ce sunt testele realitatii sau semnele viselor?
Banuiesc ca ai observat faptul ca daca visezi, ba nu este un lucru la locul lui, ba ai o usa in podea.
Pe langa asta, incearca sa te tii de nas si sa inspiri. Intr-un vis nu vei avea probleme cu respiratul, pe cand in realitate te vei sufoca.
Verifica-ti palma. Visul iti va darui o palma de toata frumusetea ori cu degete in plus, ori cu deformari.
Ceasurile de perete. Daca te uiti la un ceas de perete, apoi clipesti, acesta se va schimba brusc.
Pe masura ce vei avea vise tot mai clare, vei observa si alte semne, proprii, ale viselor. Imaginatia e limita!

O tehnica, relativ usoara, este sa iti pui un ceas sa sune. Undeva la 4 ore dupa ce adormi. El trebuie sa sune fix dupa ce ai avut un vis. Cele 4 ore sunt totusi orientative, iti vei descoperi tu propriul ciclu de somn.
Revenind la sonerie, aceasta trebuie sa sune cam 20 de secunde, apoi sa se opreasca singura. Cand te trezeste, stai nemiscata, urmatorul vis are sanse mari sa fie lucid.

Daca am ajuns in vis, ce am de facut?
In primul rand trebuie sa te stapanesti. Daca te cuprind emotiile, te vei trezi.
Cum devii constienta, trebuie sa te concentrezi pe un detaliu anume pana visul se clarifica. Procesul se numeste stabilizare. Daca visul nu este stabilizat, te vei trezi cand vei incerca sa il controlezi.
Multi vor spune ca isi controleaza visele fara sa le stabilizeze, insa stabilizarea poate avea loc si inconstient.

Primul meu vis lucid a fost cam la doua saptamani dupa ce am invatat sa practic acest lucru, doar ca fiecare om este diferit, de aceea nu trebuie sa asculti pe nimeni care iti spune ca ai nevoie de ani de practica.
Tu poti avea un vis lucid si in noaptea asta!

Ce sa-ti mai zic? Ai grija sa nu dea dependenta. Daca ajungi sa dormi peste 10 ore pe zi din cauza viselor lucide, te sfatuiesc sa renunti. Bafta!

| andrw1929 a răspuns:

Da... eu asa fac uneori happy
Toate cele bune!

| ONElena11 a răspuns:

Este important sa te concentrezi asupra acelui lucru.

| kissuletzz a răspuns:

Cam acelsai lucru il fac si eu in fiecare seara, adica visez ce vreau eu(mai exact pe cine vreau eu).Eu fac cam asa:inainte sa ma culc(banuiesc ca nu adormi imediat ce te pui in pat)ma gandesc mult la aceea persoana si mi-o imaginez...ma rog nu e chiar un vis mai mult imi imaginez eu, dar merge.bafta

| kissuletzz a răspuns:

C a sa iti dovedesc ca merge o sa iti povestesc un vis de-al meu:intr-o seara cand eram mica am visat un inger sau o sfanta(am spus asta si profei de rekigie)si visam ca ma duce intr-un palat din nori etc. si brusc m-am trezit din vis dar eu voiam sa mai continuie asa ca a doua zi inainte sa adorm mi-am imaginat acel vis si noaptea am visat continuarea, eci inca o data bafta :*

| AtheistForever a răspuns:

Cum să-ţi controlezi visele

Mă refer la cele pe care le ai seara, nu cele la care aspiri în viaţă. Am avut într-o zi o discuţie interesantă cu unul din amicii mei şi am aflat că şi el încerca să facă acelaşi lucru, să-şi controleze visele, mai exact să zboare în vis. Beneficiul final (pe lângă faptul că este extrem de amuzant) ar fi abilitatea de-aţi înfrunta fricile. Poate unii nu se tem de ceva anume, dar vă spun din experienţă personală că e foarte amuzant să visezi ce vrei şi să ai control total asupra visului. O să încerc să vă explic ce trebuie să faceţi ca să preluaţi controlul într-un vis, sau mai bine spus, ceea ce am făcut eu ca să deţin controlul.

Pentru început trebuie să întelegeţi că o să fie greu, nu o să vă reusească din prima, personal fac asta de câţiva ani şi nici mie nu-mi iese mereu. Contează foarte mult şi dispoziţia şi natura visului.

Să începem cu ce poţi face într-un vis… practic absolut orice-ţi poţi imagina, în vis legile fizicii nu se mai aplică, dar asta presupune o minte deschisă. Poţi să zbori, să înoţi fără frica de-a rămâne fără aer, etc… superman e fix 0 :) )

Cum poţi face asta? Cred că primul pas şi cel mai important, este şi cel mai greu. Este greu de făcut odată, este greu şi de repetat. Doar pentru că ţi-a ieşit odată asta nu înseamnă că o să o poţi face mereu. Deci primul pas este să devii conştient în timp ce visezi. Practic trebuie să faci ceva ca să-ţi dai seama că totul este doar un vis. Prima dată când am realizat eu că este un vis, a fost într-un coşmar, mă speriasem de ceva. Conştientizarea visului nu este ceva uşor, trebuie să fi la fel de conştient ca şi în plină zi.

Alegerea unui anume tip de vis este importantă… nu-ţi poţi comanda creierul să visezi ceva specific, dar poţi să te concentrezi pe anumite indicii şi când adormi e probabil să visezi la ceea ce te-ai gândit sau ceva similar. Când zic că trebuie să te concentrezi la ce doreşti să visezi, nu mă refer la 5-10 minute înainte să te culci. Te uiţi la filme pe tema aia, citeşti ceva pe tema aia, te gândeşti câteva ore la tema aia… orice îţi concentrează atenţia total aspura visului pe care vrei să-l ai.

Odată ce ai reuşit asta, ai o întreagă lume de explorat, o lume creată de subconştientul tău în care nu există reguli sau restricţii. Cred că cel mai amuzant este să înveţi să zbori. Cum se face asta? În principiu trebuie să ai încredere în faptul că totul este doar în mintea ta. Primul vis în care a zburat nu a fost unul special, visam că sunt afară şi m-am aruncat pe burtă şi am sperat că mă opresc înainte să lovesc asfaltul, ceea ce s-a şi întâmplat. M-am oprit la câţiva cm deasupra solului şi pluteam, apoi mi-am imaginat cum mă ridic. După o vreme o să poţi să-ţi iei zborul fără să te arunci pe burtă, vizualizează că zbori, ridică-ţi bratele sau stai într-o poziţie comodă, în care ai vrea să zbori, şi o să zbori. Metodele diferă de la persoană la persoană, trebuie să încerci să zbori şi să vrei să zbori, dacă îţi este frică de înalţime nu uita un lucru esenţial: orice s-ar întâmpla într-un vis, NU O SĂ TE DOARĂ. Poţi să sari de pe un bloc, când loveşti solul (asta dacă nu te opreşti singur înante să-l loveşti) nu o să simţi nimic, doar eşti în pat, confortabil.

Dacă se întâmplă ceva şi visul tău devine coşmar, este suficient să-ţi închizi ochii şi totul va fi ok. Poţi liniştit să clipeşti în vis, nu o să te trezeşti, dar dacă vrei să te trezeşti, închide ochii şi tine-i strâns închişi… o să te trezeşti aproape instantaneu.

Nu uitaţi, este doar un vis, deci puteţi respira sub apă, chiar dacă creierul o să-ţi zică „tine-ţi respiraţia", e mai tare ca orice realitate virtuală care ar putea fi inventată.

Copyright :http://studentulrevoltat.wordpress.com/......zi-visele/

| lol5755 a răspuns:

Te gandesti la eccel lucru/persoan inainte sa adormi

| AndreeaPaicu a răspuns:

Buna! O metoda buna este sa-ti stabilesti ca obiectiv principal seara, cand te culci, amintirea unui vis placut tie in care acea persoana/ acel lucru a aparut. Sau poti sa bei un pahar de lapte cald seara, ca sa-ti simti mintea si corpul mai relaxati. FUNDA? :3